Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Poznaj uroki zakątków gminy Piecki

2013-06-27 10:15:24 (ost. akt: 2013-06-27 10:59:47) Artykuł sponsorowany
Gliniane figurki z Muzeum Regionalnego im. Walentyny Dermackiej

Gliniane figurki z Muzeum Regionalnego im. Walentyny Dermackiej

Autor zdjęcia: Waldemar Bzura

Gmina położona w powiecie mrągowskim nie bez przyczyny posiada opinię miejsca wyjątkowego. Niemal cały jej obszar przepełniony jest bogactwem środowiska naturalnego, jednak nie tylko ono stanowi atut tego miejsca.

Ciekawa historia gminy i samych Piecek, do założenia których przyczynił się Ulrich von Jungingen, a także kolekcje sztuki ludowej i piękna architektura budzą podziw wielu turystów. Gmina Piecki jest także doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku. Dzięki dostosowanym szlakom rozwija się turystyka piesza, rowerowa i konna.

Popłyń kajakiem
Jeziora i rzeka Krutynia umożliwiają uprawianie turystyki wodnej. Na terenie gminy znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest spływ kajakowy rzeką Krutynia. Spływ liczy ok. 105 km, rozpoczyna się w Sorkwitach, a kończy ujściem do jeziora Bełdany. Krutynia przepływa przez wiele jezior, płynąc jej nurtem stykamy się z różnorodnymi siedliskami fauny i flory, mijając po drodze tereny zabudowane
i użytki rolne.

Atrakcją spływu jest również młyn z XIX wieku, który znajduje się
w miejscowości Zielony Lasek. Zbudowany jest on z muru pruskiego – charakterystycznego elementu mazurskiego stylu budowy.

Muzeum Regionalne
Specyfikę dawnego życia na wsi, zanikających obecnie zawodów, można rozpoznać
w figurach glinianych, które stanowią zbiory Muzeum Regionalnego im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach. Jest jedyną w Polsce tak liczną kolekcją rzeźby ceramicznej autorstwa Władysławy Prucnal z Medyni Głogowskiej - znanej na całym świecie twórczyni sztuki ludowej. Kolekcja jest wyjątkową kolekcją w skali kraju jak i za granicą, obejmuje bowiem 1704 eksponaty.

Odwiedź Zgon
Miejscem wyjątkowym, zarówno pod względem estetycznym jak i ciekawej historii jest miejscowość Zgon. Obecnie stanowi głównie bazę letniskową na szlaku rzeki Krutyni. Miejscowość położona jest w sąsiedztwie urokliwego Jeziora Mokrego, wokół którego biegnie trasa rowerowa. Turyści odwiedzający wieś mogą podziwiać galerię figur Adama Szubskiego. Artysta tworzył je przez lata w starej mazurskiej chacie z XIX w.

Kościół w Nawiadach
Miejscem godnym polecenia jest z pewnością Kościół w Nawiadach. Jest jednym
z najstarszych kościołów na Mazurach, wybudowany został w latach 1600-1603. Nawiady odgrywały swego czasu rolę centrum życia religijnego i społecznego trwało to całe stulecia. Drewniana wieża kościelna pochodzi z 1687 roku, barokowy ołtarz z cennymi obrazami umieszczonymi po dwóch jego stronach do dziś ozdabia kościół.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages