Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Waldemara Bzury ujęcia między niebem a wodą

2014-08-22 08:00:00 (ost. akt: 2014-08-22 08:20:51)
Na rynku wydawniczym jest już dostępny najnowszy album autorstwa Waldemara Bzury "Mazury. Między niebem a wodą"

Na rynku wydawniczym jest już dostępny najnowszy album autorstwa Waldemara Bzury "Mazury. Między niebem a wodą"

Autor zdjęcia: Archiwum Waldemara Bzury

To już siódmy album fotograficzny prezentujący mazurskie piękno widziane obiektywem Waldemara Bzury z Krutyni. Najnowsze wydawnictwo nosi tytuł „Mazury. Między niebem a wodą”. Po raz pierwszy fotografik wzbił się w niebo, aby uchwycić piękno naszego regionu z zupełnie innej perspektywy.

— Ten album jest trochę inny od dotychczasowych — mówi Waldemar Bzura fotografik z Krutyni. — Po raz pierwszy, dzięki pomocy i uprzejmości firmy zajmującej się lotami balonowymi udało mi się zobaczyć Mazury z innej perspektywy, a dzięki temu powstało wiele niepowtarzalnych fotografii. Bardzo ważne było dla mnie, że te loty odbywały się wczesnym rankiem lub przed zachodem słońca, kiedy jest moje ulubione, miękkie światło. To właśnie w tych godzinach najbardziej lubię wykonywać zdjęcia.
Pan Waldemar przyznaje, że fotografowanie z lecącego balonu daje zupełnie inne możliwości, ale i trzeba fotografować w zupełnie inny sposób.

— Gdy patrzy się na ziemię z góry nagle widzi się ją zupełnie inaczej — stwierdza Bzura. — Odległości stają się bliższe, skupiska wyraźnie zarysowane, rzeki ukazują swoje kręte zakola, a całość prezentuje się jak z baśniowych obrazów. Śmieję się, że Bóg na to wszystko patrzy z jeszcze wyższej odległości i to pewnie dlatego wydaje mu się, że przyroda jest nienaruszona i zadbana przez ludzi. Niestety wszystko zmienia się w momencie kiedy na ten sam świat, na te same Mazury patrzy się stojąc na ziemi. Widać wówczas jak wielkie zniszczenia poczynili ludzie i jak bardzo nie dbają o to piękno dookoła. Te loty pokazały mi też, że mieszkamy w jednym z najpiękniejszych zakątków regionu. Okolica od Krutyni poprzez Kosewo, Mikołajki, Ryn, Mrągowo fantastycznie prezentuje się z powietrza. Wszystkim polecam zmianę perspektywy, a tym którzy boją się wysokości, ale jednak są ciekawi jak to może wyglądać polecam mój najnowszy album oraz zapraszam na moją stronę internetową www.bzura.eu, gdzie w zakładce zdjęcia z balonu znajdziecie Państwo więcej fotografii wykonanych w ostatnim roku.
Najnowszy album „Mazury. Między niebem a wodą” to ponad trzysta fotografii mazurskiej przyrody i mieszkających tu zwierząt. Tradycyjnie opisami fotografii zajął się niezastąpiony dr Jerzy Kruszelnicki, który jest między innymi inicjatorem kilku rezerwatów przyrody, pomników przyrody i i zespołów przyrodniczo-krajobrazowych. Od 1991 roku pan Kruszelnicki jest także przewodniczącym Zarządu Fundacji Na Rzecz Ochrony Przyrody i Krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Dorzecza Krutyni.
— Nasza współpraca trwa od powstania pierwszego albumu — mówi Bzura. — Opisy moich fotografii przygotowane przez Jerzego przygotowane są jak zawsze bardzo profesjonalnie i szczegółowo za co serdecznie mu dziękuję.
Wydawcą albumu Waldemara Bzury jest Biały Kruk z Krakowa. Dotychczas w wydawnictwie ukazały się „Mazury. Cztery pory roku”, „Mazury. Skarby przyrody i architektury”, Dolina Rospudy” oraz „Warmia i Mazury”. Najnowszy album podzielony został na dziewiętnaście sektorów i zawiera w sobie efekty czteroletniej obserwacji przyrody Waldemara Bzury.
— Gdy już miałem wysłać zdjęcia do wydawnictwa uświadomiłem sobie, że brakuje mi jeszcze ujęć borsuka, bociana czarnego czy czapli białej — wspomina pan Waldemar. — Pomyślałem, że czas wziąć aparat i ruszyć na ich poszukiwanie. Już dawno zauważyłem, że jak sobie wyobrażę jakieś ujęcie, to później łatwo jest mi je odnaleźć w naturze. To zaskakujące, że tak się dzieje, a niektórzy śmieją się, że mam wyjątkowo dobre układy z samą górą. Tym razem dosłownie w kilka dni udało mi się złapać ujęcia jakich mi brakowało i komplet zdjęć mogłem przesłać wydawnictwu.
Najnowszy album pana Bzury jest dostępny w mrągowskiej Księgarni Współczesnej. We wrześniu fotografik planuje wystawę w Mrągowie. Już dziś serdecznie na nią zapraszamy.
Ewa Dolińska-Baczewska

• Zawsze w czwartek - tylko ciekawe informacjePodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na mragowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages