Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Powitali rodziców tańcem tysiąca rąk

2015-02-17 12:55:44 (ost. akt: 2015-02-17 13:05:31)

Autor zdjęcia: Zespół Szkół w Pieckach

W Zespole Szkół w Pieckach odbyło się spotkanie z rodzicami. Rozpoczęła je część artystyczna, przygotowana przez koło teatralne prowadzone przez Lucynę Załęską – Gabryszak. Taniec Tysiąca Rąk wykonali uczniowie z klas IVa, IVb, VIb.

Taniec Tysiąca Rąk, zwany inaczej SAMAN, wywodzi się z kultury Dalekiego Wschodu i fascynuje ludzi Europy od dawna, zwłaszcza harmonią, spokojem czy orientalną i misterną dekoracją stroju, ładem i porządkiem nastroju między duchem, a ciałem. Tradycja tańca sięga XIII w., a od 2011 roku taniec ten został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ochrony UNESCO.
Na wyspie Sumatrze, skąd taniec się wywodzi, wykonywany jest w pozycji siedzącej, jedynie przez młodych mężczyzn, bez akompaniamentu muzycznego, w rytm wybijany przez samych tancerzy i obejmuje około 130 różnych ruchów rękami.
Obecnie, najczęściej „Taniec tysiąca rąk” jest wykonywany przy muzyce, przez 22 tancerzy, którymi są i kobiety i mężczyźni, z elementami zaczerpniętymi z kultury chińskiej i hinduskiej, a nauka precyzji wykonania trwa wiele lat.
Taniec koła teatralnego był tylko namiastką tańca. Wykonało go 11 tancerzy, z wykorzystaniem muzyki chińskiej oraz układem 42 różnych ruchów rąk. Ruchy rąk mają w zamiarze symbolizować związek człowieka z naturalnym środowiskiem (np. liście na wietrze, gałęzie wierzby targane wiatrem czy płynącą wodę). Taniec ten przeniósł widzów w rejony krajów, wiszących ogrodów i kwitnącej wiśni, pozwolił się nam wyciszyć i poczuć atmosferę ukojenia.
Zadziwiające jest to, że aktorzy to głównie dzieci z nadpobudliwością ruchową, uczestnicy zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, u których skupienie oraz kolejność powtórzeń elementów sprawia wiele kłopotów. Wypracowanie stałych ruchów rąk, zbliżonych choreograficznie było wielką trudnością. Natomiast wiele pracy włożono w wykonanie stroju tancerzy – opasek czy palców do tańca oraz lampioników. Bardzo dziękujemy pani Lucynie oraz młodym artystom.
Po tak fascynującej dawce emocji, jaką niewątpliwie dostarczył widzom taniec, przyszła kolej na analizę i omówienie wyników kształcenia w naszej szkole, które przedstawiła dyrektor Jadwiga Pietrzykowska.
Następnie odbyły się spotkania wychowawców z rodzicami.


Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na piecki.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie Ewa Dolińska-Baczewska
Polub nas na Facebooku:

Źródło: piecki

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages