Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Dzieci z "Mrowiska" z wizytą u Prezydenta RP i Rzecznika Praw Dziecka

2015-03-30 08:27:57 (ost. akt: 2015-03-30 08:43:59)

Autor zdjęcia: Archiwum świetlicy "Mrowisko"

Czwartek 26 marca 2015 r. był dniem pełnym wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Grupa dzieci ze świetlicy "Mrowisko" przy Szkole Podstawowej w Nawiadach, prowadzonej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, oraz wolontariuszki "Pomocna Dłoń" z Zespołu Szkół w Pieckach pod opieką Anny Maciejewskiej – Grzywna dyrektor SP w Nawiadach oraz Jadwigi Pietrzykowskiej dyrektora ZS w Pieckach, wzięła udział w wyjeździe do Warszawy. Organizatorem wspólnego wyjazdu była Teresa Nowacka - kierownik GOPS w Pieckach.

Podczas krótkiego spaceru po stolicy mieliśmy okazję zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta oraz Pałac Królewski. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Pałacu Prezydenckim i uczestnictwo w "warsztatach wielkanocnych" oraz spotkanie w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim, wspólnie z Prezydentem RP Panem Bronisławem Komorowskim oraz z Małżonką Prezydenta Panią Anną Komorowską, oraz w towarzystwie wielu dziennikarzy i znanych postaci (m.in. Małgorzaty Sochy, Karoliny Malinowskiej, Rafała Królikowskiego) dekorowaliśmy mazurki wielkanocne i czekoladowe jaja. Para Prezydencka podchodziła do każdego stolika i rozmawiała z uczestnikami spotkania, wymieniała informację na temat tradycji wielkanocnych. Nasza grupa była jedynym reprezentantem województwa warmińsko – mazurskiego.

Spotkanie w Pałacu zakończyło się wymianą upominków oraz wspólnym zdjęciem z Anną Komorowską. Poza przekazanymi życzeniami świątecznymi wykonanymi przez dzieci oraz gipsowymi zajączkami, Małżonka Prezydenta RP otrzymała piękną palmę wielkanocną (wykonali ją uczestnicy konkursu zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji ,"Pegaz" w Pieckach). W podziękowaniu za zaproszenie, aby podkreślić skąd przyjechaliśmy, wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę , „Hej Mazury jak wy cudne”, a potem był wspaniały, wspólny poczęstunek. Podczas wyjazdu towarzyszyła nam Pani Agnieszka Kurczewska Wójt Gminy Piecki, która przekazała Parze Prezydenckiej zaproszenie do udziału w Uroczystości kończącej obchody XVII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem ,, Rodzina drogowskazem życia”, które w tym roku odbędą się 12 czerwca b.r. w Pieckach. Więcej informacji na ten temat na oficjalnej stronie Prezydenta RP: ("Wspólne dekorowanie świątecznych wypieków” zakładka: Aktualności -26 marca)
To nie był koniec ważnych spotkań i atrakcji. Kolejnym etapem naszej wycieczki do Warszawy była wizyta w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, gdzie o godz. 15-stej oczekiwał nas Rzecznik Praw Dziecka Pan Minister Marek Michalak. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku. Pan Minister przekazał nam informacje o swojej działalności, o ważnym dokumencie jakim jest Konwencja o prawach dziecka. Przypomniał o tym, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka, a najważniejsze prawa, które dotyczą wszystkich ( małych i dużych) jest: prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do informacji. Pan Rzecznik zachęcał naszych opiekunów i nas, młodzież z wolontariatu, "Pomocna Dłoń", abyśmy nie byli obojętni wobec przemocy rówieśniczej, abyśmy przyłączyli się do prowadzenia strony internetowej RPS "Strefa dla dzieci" oraz do kampanii społecznych min.: Reaguj- na przemoc wobec dzieci - Masz prawo, Bicie uczy tylko złych rzeczy, Jestem mamy i taty, Bicie jest głupie, Twoje ręce powinny chronić- nie karać. Pan Rzecznik odpowiadał też na nasze pytania, a na koniec spotkania każdego obdarował upominkami (książki, maskotki, przybory szkolne, inne gadżety). Pamiątką jest dla nas wspólne zdjęcie zrobione z Panem Ministrem Markiem Michalakiem. Mamy nadzieję, że to spotkanie było początkiem naszej współpracy. Cieszymy się, że kolejne spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka planowane już niedługo bo 12 czerwca w Pieckach w ramach obchodów XVII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny. Pan Minister przyjął zaproszenie i wstępnie zapewnił o swojej obecności. Więcej informacji na ten temat na stronie: rpd@brpd.gov.pl ( Wizyta dzieci z Piecek)
Pani Teresko, dziękujemy za tak niecodzienną wycieczkę!
Uczestnicy i opiekunowie wycieczkiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sabkak #1931625 | 89.229.*.* 14 lut 2016 14:21

  To takie przykre, że osoby, na co dzień pracujące z tymi dzieciaczkami nie miały możliwości pojechania ze swoimi podopiecznymi. Dzieci urosły do roli maskotek, potrzebnych do "zrobienia" miłej i ckliwej atmosfery.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nawiadzianin #1705349 | 80.53.*.* 3 kwi 2015 16:35

  Tak sobie przeglądam fotografie i nie mogę dopatrzeć się pani, która prowadzi to ,,Mrowisko". Jedynie na zdjęciach widzę klikę pieckowską.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bubi #1703093 | 91.199.*.* 1 kwi 2015 07:58

  To samo "Pan Minister". To prawda, że Polacy mają mentalność niewolników, skoro normalny wyraz minister urasta w ich oczach do "Minister."

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bubi #1703090 | 91.199.*.* 1 kwi 2015 07:55

  Od kiedy to wyrazy "małżonka prezydenta" pisze się z wielkiej litery? To jest po prostu niesmaczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages