Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Strażacka akcja pod hasłem: Nie wypalaj traw

2015-05-18 11:02:26 (ost. akt: 2015-05-18 11:07:07)
Strażacy z OSP Krutyń przeprowadzili akcję profilaktyczną: Nie wypalaj traw

Strażacy z OSP Krutyń przeprowadzili akcję profilaktyczną: Nie wypalaj traw

Autor zdjęcia: Archiwum OSP Krutyń

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni poprowadzili zajęcia z profilaktyki przeciwpożarowej dotyczącej wypalania traw. Uczniom klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Krutyni, ku zaskoczeniu druhów, bardzo wiele wiedzą o skutkach negatywnych tej niewłaściwej i bezmyślnej działalności. Dlaczego nie powinniśmy wypalać traw?

Co roku w takich pożarach giną ludzie. Najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania. Zazwyczaj bezpośrednią przyczyną zgonu jest udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru. Dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny, nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom. Dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wielu wypadków i kolizji. Wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii.
Wypalanie traw to przede wszystkim bezmyślne uśmiercanie roślin i zwierząt. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia owadom, głównie pszczołom, oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych m.in.: żaby, ropuchy, jaszczurki, jeże, ryjówki, zające itd. Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. W pożarze tracą życie zwierzęta chronione. Nie wypalajmy traw. Chrońmy każdy żywy organizm.
OSP Krutyń
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Ewa Dolińska-Baczewska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages