Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Zmarł dh Jerzy Kołakowski zasłużony członek OSP Piecki

2015-05-19 09:09:06 (ost. akt: 2015-05-19 09:17:43)
Druh Kołakowski pozostanie we wspomnieniach nie tylko strażackiej braci

Druh Kołakowski pozostanie we wspomnieniach nie tylko strażackiej braci

Autor zdjęcia: Archiwum zosprp

15 maja zmarł druh Jerzy Kołakowski. Zasłużony członek OSP i działacz ZOSP RP. Cześć Jego pamięci. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pieckach w dniu 20 maja o godz. 15.00.

Jerzy Kołakowski urodził się 9 listopada 1919 roku. Z ochotniczymi strażami pożarnymi związał się w wieku 16 lat wstępując do orkiestry strażackiej w Krasnosielcu (pow. Maków Mazowiecki woj. mazowieckie). Od tego momentu jego długie i aktywne życie zawodowe
(był m.in. prezesem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pieckach i kierownikiem składnicy maszyn rolniczych Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni PZGS) przeplatało się z pracą społeczną. Przez kilka kadencji wybierany do gminnej i powiatowej rady narodowej, był kuratorem sądowym, aktywnym działaczem ZSL (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe), później PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe), a przede wszystkim strażakiem ochotnikiem.
W Związku piastował wiele odpowiedzialnych funkcji we wszystkich instancjach. W listopadzie 1945 roku po osiedleniu się wraz z rodziną w Pieckach (pow. mrągowski) zaczął organizować pierwszą straż. 12 stycznia 1952 roku komendant wojewódzki Straży Pożarnych w Olsztynie wyznaczył go do pełnienia funkcji komendanta OSP w Pieckach.
W grudniu 1956 roku brał udział w Krajowym Zjeździe Delegatów OSP w Warszawie, który powołał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Druh Jerzy został wybrany do pięcioosobowej Głównej Komisji Rewizyjnej (do 1961). III Zjazd Zarządu Gminnego w Pieckach 27 stycznia 1979 roku powierzył mu pełnienie obowiązków prezesa. Funkcję tę nieprzerwanie pełnił przez 7 kadencji do 14 maja 2011. Był pewnie najstarszym czynnym prezesem oddziału gminnego w kraju.
Jego wielkie zaangażowanie, pracowitość i umiejętności organizacyjne sprawiły, że doprowadził oddział do rozkwitu. Dzięki jego inspiracji wybudowano kilka remiz, doskonale wyposażono w sprzęt i samochody bojowe. Trzy jednostki zostały włączone do KSRG. Wychował i zaszczepił bakcylem społecznikowskim setki młodych ludzi, dla których jest mistrzem, a dla mieszkańców gminy autorytetem.
Wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. w lipcu 2000 roku Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, w maju 1982 roku Złotym Znakiem Związku oraz Medalami Honorowymi im. Bolesława Chomicza i Józefa Tuliszkowskiego. Posiadał Odznakę „Za Wysługę 70 Lat”.
arch. zosprp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages