Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

W gminie Piecki walczą z dopalaczami

2015-08-28 15:10:09 (ost. akt: 2015-09-01 22:38:38)

Autor zdjęcia: KPP w Mragowie

W Pieckach, 27 sierpnia stanął profilaktyczny namiot, a w nim Policja, pracownicy GOPS i Sanepidu przeprowadzili akcję "Stop uzależnieniom". Podczas gier profilaktycznych można było na chwilę znaleźć się "pod wpływem", dowiedzieć się o składzie dopalaczy, warunkach w jakich są produkowane i sposobach, którymi sprzedawcy usiłują dotrzeć do potencjalnych nabywców.

27 sierpnia zakończyła się akcja „STOP uzależnieniom”. To lokalna kampania zorganizowana w ramach współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach, Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Profilaktyczny namiot stanął przed siedzibą GOPS w Pieckach. W świetlicy ośrodka odbyły się dwa cykle wykładów: dla dorosłych i ogólny, w którym wzięła udział również młodzież. Pierwszy rozpoczęto pokazem filmu zrealizowanego w ramach kampanii „Dopalacze kradną życie”. Można było zobaczyć zdjęcia pomieszczeń, w których produkuje się te syntetyczne substancje. Stare, zniszczone budynki wyposażone w prymitywne urządzenia, brudne beczki, kotły...
— Normalnie nikt nie wprowadziłby do organizmu takich środków jak pestycydy, rtęć, ołów czy trutki na gryzonie — mówi Marta Kopaniec z PSS-E. — wyobraźnia producentów jest ogromna. Na opakowaniach nie znajdziemy składu, który ulega ciągłym modyfikacjom. Brak jakichkolwiek standardów produkcji i higieny powoduje, że nawet w jednym opakowaniu gramatura i skład preparatu może być różny, wpływa to na ich moc i odmienne reakcje u zażywających. Brak informacji o produkcie, to główny problem z jakim się zmagamy ratując życie osób które zażyły dopalacze — dodaje Kopaniec.

Dopalacze zażywa coraz więcej osób

Problem z roku na rok rośnie. W 2012 w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 29 zatruć, natomiast 2015 już 212. Do końca 2014 roku w powiecie mrągowskim odnotowano 8 przypadków, ale liczba ta mogła być znacznie większa. Młodzież nie przyznaje się do zażywania dopalaczy, a różnorodny ich skład nie ułatwia wskazania jednoznacznej przyczyny zatrucia. Zmienia się też statystyczny klient tzw. ”sklepów kolekcjonerskich”. Wcześniej przeważali studenci teraz rośnie grupa gimnazjalistów.To tania używka, najpopularniejsze wahają się w granicach 20 zł, młodzież często zrzuca się na zakup, a sklep można znaleźć bez większego trudu — podkreślały funkcjonariuszki KPP w Mrągowie. Sprzedawcy prześcigają się w kamuflowaniu oferty. Dopalacze możemy kupić pod nazwą: różany ogród, talizman, czy eko-groszek. Sprzedawcy często zmieniają rachunki bankowe, przesyłki nadają do paczkomatów, czy na skrytki założone przez nabywców. Takie działania powodują, że rodzicom trudno jest dostrzec podejrzaną paczkę, a leżący na biurku produkt do badań laboratoryjnych, czy czyszczenia komputera nie wydaje się podejrzany.

Kontrolujmy nasze dzieci
Coraz szerszym problemem jest domowa produkcja dopalaczy. Policja apeluje o zwracanie uwagi na jakie strony internetowe zagląda młodzież, ponieważ na forach zamieszczane są proste receptury na produkty odurzające. Najważniejszy jest kontakt z dzieckiem, przyglądanie się nowym zainteresowaniom, nagła miłość do ogrodnictwa, roślin, może skutkować hodowlą marihuany na parapecie, bądź małym laboratorium w szafie. Oprócz dyskusji w miłej atmosferze, dorośli mogli również sprawdzić działanie alkogogli, które są niezwykłymi goglami o specjalnej konstrukcji. Ich zadaniem jest zaburzyć naszą koordynację wzrokowo-ruchową. Po założeniu ich, czujemy się tak jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Do wykonania był slalom między wyznaczonymi pachołkami. Ćwiczenie skierowane było m.in. do kierowców, aby uświadomić im jak zachowuje się organizm po wypiciu trunków i jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu pod ich wpływem. Najmłodsi mogli wziąć udział w zabawach plenerowych przygotowanych przez organizatorów.

Ilość na własny użytek - nie istnieje
Policjantki obszernie omówiły sankcje prawne związane z posiadaniem, rozpowszechnianiem, zażywaniem środków odurzających, szczególną uwagę poświęcając nieletnim. Podkreśliły, że w polskim prawie nie funkcjonuje „ilość na własny użytek”, posiadanie narkotyków jest karalne. Nawet osoby do 13 roku życia podlegają sankcjom w postaci środków wychowawczych nakładanych przez sąd, po 17 roku życia sprawca przestępstw traktowany jest jak osoba dorosła.

Czwartkowe spotkanie zapoczątkowało cykl działań na terenie gminy Piecki, w ramach programu „ zanim będzie za późno”.
Kampania została zorganizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach i Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Komendę Powiatową Policji w Mrągowie, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Mrągowie
Katarzyna Swat

Wszyscy, którzy chcą skorzystać z pomocy i zerwać z nałogiem, mogą skontaktować się Powiatową Stacją Sanitarno-Epiemiologiczną w Mrągowie, gdzie można uzyskać kontakt do psychologa z zakresu terapii uzależnień (wizyty są anonimowe i bezpłatne).

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna TurowskaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages