Niedziela, 9 grudnia 2018. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

W Pieckach w sobotę częstowano chlebem

2015-09-12 20:34:23 (ost. akt: 2015-09-18 21:03:12)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Nic tak dobrze nie pachnie jak świeży chleb. W Pieckach zapach ciepłego chleba rozchodził się przy Muzeum Regionalnym im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów przez całe sobotnie popołudnie, aż do wieczora.

Podczas święta można było takiego chleba ze smalcem, ogórkiem nie tylko skosztować, można też było samemu, w kształt wedle własnego pomysłu bułkę uformować. Na końcu pachnącą, jeszcze gorącą prosto z pieca, zjeść. Szczególnie dzieci z takiej możliwości miały uciechę, ochoczo "lepiły" bułeczki. W zasadzie całe rodziny próbowały swych sił w kształtowaniu pysznych chałek, bułek, smakołyków. Choć tematem przewodnim był chleb i to za nim stała największa kolejna, spróbować można było także pierogów, grochówki, kiełbasek, kartaczy, podpiwku, nalewek rozmaitych...

Oczywiście były także i występy. Anna Bałdyga wraz z zespołem ludowym z Mazuchówki koło Wydmin - swoim występem rozpoczęła święto, polsko - ukraiński zespół Taraka je zakończył. Pani Anna prezentowała też na swym stoisku piękne tkane chodniki, bieżniki, gobeliny. Można było obejrzeć krosno na którym je tka i samą rękodzielniczkę podczas pracy. Tuż obok znajdowała się wystawa plenerowa prac malarskich: Łucji Stachurskiej i Jadwigi Dadasiewicz.

Na pieckowskie święto zawitali również goście z Galindii, a także Bractwo Rycerskie z Mrągowa. Były zatem konkursy, animacje, wspólne tańce i zawody rycerskie. Okazało się, że Agnieszka Kurczewska - doskonale włada toporkiem, świetnie wbija gwoździe i niejeden pan miałby problem, by wójt Piecek pokonać. Podczas imprezy Mateusz Wilk artysta plastyk z Mrągowa malował plakat- graffiti, który zostanie wykorzystany podczas dożynek gminnych. Imprezę uświetnił swoją obecnością rzeźbiarz - Bogdan Kuriata, jego dzieła i samego rzeźbiarza można było zobaczyć podczas pracy w czasie trwania pikniku.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli święto swoją obecnością. Gościom: Antoniemu Karasiowi, Staroście Powiatu Mrągowskiego, Markowi Konopce, Senatorowi RP, Wojciechowi Zielińskiemu, dyrektorowi biura Senatora Marka Konopki, Agnieszce Kurczewskiej -wójt Piecek, Stanisławowi Bułajewskiemu za przybycie.
Sponsorom, szczególnie zaś Markowi Szabelskiemu za pyszny chleb i za to, że zechciał się nim dzielić.

Impreza „Święto Chleba” jest zainspirowana jednym z cykli kolekcji glinianych figur wykonanych przez Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej pt. „Od Ziarenka do Bochenka”. Święto było realizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Utracone Dziedzictwo - "Dawne zawody".


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BoB #1813845 | 88.156.*.* 13 wrz 2015 12:41

    Pozdrawiam niedoszla tesciowa z Piecek.:-)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages