Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

W niedzielę rolnicy z Piecek i okolic podziękowali za plony

2015-09-14 09:00:13 (ost. akt: 2015-09-14 10:14:02)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Świętowanie tegorocznych dożynek w Pieckach rozpoczęto już w sobotę w Muzeum Regionalnym im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów. W wigilię dożynek, Święto Chleba zgromadziło amatorów folkloru i stało się wprowadzeniem do głównych obchodów Święta Plonów w dniu 13 września.

Uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód wieńców, który przeszedłszy przez amfiteatr ustawił swoisty szpaler sztuki ludowej, prezentując tym samym kunszt wykonania i pomysłowość konkurujących sołectw. Podczas celebracji mszy świętej padły słowa dziękczynienia za plony. Nie zabrakło refleksji dotyczącej poszanowania chleba, rozwoju cywilizacji, utraty człowieczeństwa...

Zaszczyt pełnienia honorów starościny i starosty przypadł Państwu Irenie i Zbigniewowi Bastkom, to z ich rąk tradycyjny bochen chleba odebrała Agnieszka Kurczewska - wójt gminy Piecki. Mimo, iż pogoda konsekwentnie w tym roku nie sprzyjała rolnikom, to jednak nie przeszkodziła zebranym w dobrej zabawie. „Iskierka nadziei” w przedstawieniu „Chłop potęgą jest i basta” w zabawny sposób pokazała "jak drzewiej na wsi bywało". Obfitość stołów, smaczne jedzenie, naturalne miody, obwarzanki, gorąca grochówka pozwoliły zapomnieć o chłodzie. Można było posłuchać muzyki na żywo. Na ludową nutę zagrały zespoły "Pieckowianie" i, "Mazurski Ton", inne gusta zaspokoiły „Rockkonia" „Ukryta Strona Miasta"oraz Małgorzata Główka z Zespołem. Do tańca zagrzały zespoły taneczne "Happy Kids" i "Zespół niespokojnych Nóg". Przygotowany program artystyczny, liczne atrakcje i muzyka zespołu „Kontrakt” bawiły do późnych godzin.

Podczas święta został rozegnany mecz piłki nożnej pomiędzy klubem "Granica" Kętrzyn, a klubem "Żagiel" Piecki, niestety gospodarze przegrali 2:0 na rzecz gości.

W dożynkach wzięło udział 10 sołectw: Nawiady, |Cierzpięty, Prusinowo, Nowy Most, Osiedle 35-lecia w Pieckach, Dłużec, Stare Kiełbonki, Ganty, Brejdyny i Machary. Konkurs na najpiękniejszy wieniec wygrało sołectwo Ganty, Brejdyny były drugie, Machary zajęły trzecie miejsce. Organizatorzy dziękują sołectwom, za to, że dostarczyły jadła na stół obfitości, przygotowały dekorację tegoż stołu. Gościom za przybycie, sponsorom, szczególnie zaś Markowi Szabelskiemu za wkład w tegoroczne święto.
Katarzyna Swat

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages