Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

KRUTYŃ. Pod osłoną nocy odkrywano świat sów.

2016-03-14 14:03:16 (ost. akt: 2016-03-14 14:49:05)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Krutyni

11 marca 2016 o godz. 18.30 w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni rozpoczęła się „Noc Sów”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, a organizowane przez Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! etap 3.

Inicjatorem przeprowadzenia „Nocy Sów” była Ewa Dulna, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Krutyni, która do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła całą społeczność uczniowską z rodzicami, nauczycielami oraz rdziałające na naszym terenie instytucje Mazurski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Strzałowo oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Do udziału przyłączyli się również miłośnicy sów spoza naszego terenu.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia idei Nocy Sów, którą zaprezentowała zebranym Ewa Dulna. Następnie Krzysztof Wittbrodt, dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego omówił biologię sów oraz metody ich badań i ochrony, a Judyta Gencza, specjalista ds. dydaktyki i promocji przedstawiła gatunki sów występujących w Polsce. Ewa Dulna przypomniała uczestnikom spotkania „O sowach w legendzie i kulturze”. Pierwsza część spotkania zakończyła się podsumowaniem, czyli quizem z rozpoznawania gatunków sów po wyglądzie i głosie oraz projekcją filmu Pana Artura Tabora pt. „ Sowy Polski”.

Kolejna część spotkania odbyła się w terenie. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i ruszyli na poszukiwanie i obserwację sów pod kierunkiem Waldemara Bzury z Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Feliksa Kaczanowskiego z Nadleśnictwa Strzałowo oraz Zachariasza Grudziądza z Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Po próbach nawoływania sów odbyła się zabawa w terenie – leśne podchody, które sprawiły wszystkim uczestnikom spotkania wiele radości. Spotkanie zakończyło się przed północą wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.

„Noc Sów” odbyła się w Krutyni po raz pierwszy, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i dostarczyła wszystkim przybyłym wiedzy na temat tych niecodziennych ptaków oraz wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń oraz emocji.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w organizacji tego magicznego wieczoru: Szkole Podstawowej, Mazurskiemu Parkowi Krajobrazowemu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Krutyni, jak również Nadleśnictwom Strzałowo i Maskulińskiemu.

W "Nocy Sów" uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób.
SP w Krutyni
A.A. Milne, Kubuś Puchatek: Sowa przyleciała tu wczoraj czy przedwczoraj i zauważyła mnie. Właściwie nawet nie odezwała się do mnie, ale w każdym razie poznała mnie. To bardzo uprzejmie z jej strony.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: spkrutyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages