Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

"Ziemia w Twoich rękach": Dni Ziemi w Szkole Podstawowej w Krutyni

2016-04-29 21:26:49 (ost. akt: 2016-04-29 22:45:40)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Krutyni

Dni Ziemi obchodzone są od czterdziestu sześciu lat. Zainicjowane zostały w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli zaprotestować przeciwko niszczeniu naszego środowiska. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni są przyjaciółmi Ziemi, walczą w swoim codziennym życiu o nasz wspólny dom - nasze środowisko, bo wiedzą, że od młodych ludzi zależy przyszłość Ziemi. Ale właśnie Ci młodzi ludzie zaprosili do wspólnej pracy rodziców, babcie i rodzeństwo, aby razem uczyć się dbać o najbliższe środowisko.

Dni Ziemi w Szkole Podstawowej w Krutyni trwały dwa dni. Dzień pierwszy pt."Obudźmy Ziemię śpiewem i słowem" rozpoczęły dzieci z klas młodszych. Pod okiem nauczycieli wychowawców przygotowały inscenizacje o tematyce ekologicznej. Klasa 0: "Aby jeż nie połknął żaby", kl. I: "Witamy wiosnę", kl. II - III: "Ścieżka pod górkę".

Inscenizacje były przeplatane piosenkami o tematyce przyrodniczej, które wykonywały dzieci z klasy II - III. Wszyscy uczestnicy spotkania: uczniowie, rodzice i nauczyciele świetnie się bawili podczas występów. Uczniowie klas 0 - III stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali przedstawienia na wysokim poziomie artystycznym.

Dzień drugi upłynął pod hasłem "Ratujmy Ziemię" i rozpoczął się krótką inscenizacją klasy VI "Ziemia u doktora", scenariusz na podstawie wiersza napisały dzieci wspólnie z wychowawcą. Ten dzień został podzielony na trzy etapy pracy. Pierwsza część polegała na przypomnieniu idei pisania listów dla Ziemi, których pomysłodawcą był Pan Wojciech Owczarz.

Dzieci obejrzały krótki film "Listy dla Ziemi", a następnie obejrzały krótką inscenizację uczniów klasy IV - V o niebezpieczeństwie, które płynie ze spalania śmieci. A na zakończenie obejrzeli również Czerwoną księgę zwierząt i roślin. Ta pierwsza część zakończyła się pisaniem listów dla Ziemi. Uczniowie poruszali w nich przede wszystkim problem segregacji śmieci, zanieczyszczenia środowiska, jak również pomocy zwierzętom.

Druga część to zdrowe jedzenie i przygotowywanie posiłku z Panem Adamem i Panem Piotrem, kucharzami z Restauracji Potocki w Gałkowie. "Dzień Ziemi obchodzimy, zdrowe sałatki robimy pod takim hasłem upłynęła część druga spotkania.

Ostatnia część tego dnia to przygotowane stanowisk pracy w różnych klasach szkoły. Uczniowie mogli tego dnia:

1. przyjrzeć się światu pod mikroskopem, pod czujnym okiem nauczyciela przyrody,
2. pograć w gry planszowe o tematyce ekologicznej, m.in. o śmieciach, płazach - to stanowisko przygotował Pan Adam Dziczek z Mazurskiego Parku Krajobrazowego wraz z dwiema uczennicami klasy VI - Anią i Michaelą,
3. poznać środki gaśnicze, które można wykorzystać przy pożarach grupy A, negatywne skutki wypalania traw i pożarów lasu, temperaturę palenia drzewa i drewna oraz środki gaśnicze, które można zrobić sposobem domowym - te liczne doświadczenia z dziećmi wykonała dh Ewa Dulna z OSP w Krutyni,
4. obejrzeć świat podwodny, zapoznać się ze sprzętem płetwonurków oraz z celem corocznej akcji sprzątania rzeki - to spotkanie z dh Piotrem Przystawikiem z OSP RW Ruciane Nida, nurkiem i strażakiem,
5. "Dzień Ziemi z Panią Martą obchodzimy, BMI liczymy" - na tym stanowisku wspólnie z Panią Martą Kopaniec, pracownikiem Sanepidu w Mrągowie, i nauczycielem szkoły można było wyliczyć BMI (Body Mass Index), to stanowisko cieszyło się dużą popularnością wśród rodziców.
Te dni na długo zapadną w pamięci młodych ludzi. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale jednocześnie się uczyły, a uczyły się wszystkimi swoimi zmysłami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za wspólną realizację projektu z okazji Dnia Ziemi.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Źródło: spkrutyn

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages