Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Świetlica opiekuńczo wychowawcza „Mrowisko”

2016-05-06 16:00:00 (ost. akt: 2016-05-06 11:08:45)

Autor zdjęcia: Renata Minkiewicz, wychowawca świetlicy

W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na terenie gminy Piecki działają placówki wsparcia dziennego. Głównym ich zadaniem jest wspieranie rodzin zarówno w opiece nad dziećmi, jak i w ich wychowywaniu. Wsparcie udzielane jest przede wszystkim poprzez zapewnienie dzieciom pomocy w nauce oraz zagospodarowanie czasu wolnego, dzięki organizacji różnego typu zajęć.

Jedną z takich placówek jest prowadzona przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, świetlica opiekuńczo wychowawcza „Mrowisko”, mieszcząca się w budynku Szkoły Postawowej w Nawiadach, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.30 do 16.00. Prowadzone są tu zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, profilaktyczne, korekcyjno- kompensacyjne i kółka zainteresowań: artystyczne, biblioterapii, wokalno-muzyczne, plastyczno-techniczne, rytmiczno-taneczne, kulinarne i sportowe (zapasy). W soboty odbywają się zajęcia zuchowe, gdyż świetlica współpracuje z Związkiem Harcerstwa Polskiego Hufcem im. Janusza Korczaka w Mrągowie. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez fachowców z przygotowaniem pedagogicznym, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

Zajęcia biblioterapii

Przy pomocy literatury, pomagamy dzieciom właściwie zrozumieć wiele różnych sytuacji życiowych. Dziecko uświadamia sobie swoje emocje, poznaje nowe sposoby działania i łatwiej rozwiązuje problemy. Utożsamiając się z bohaterem, uczy się twórczo rozwiązywać swoje problemy, razem z nim odnosi sukcesy. To pomaga kształtować lepszą samoocenę i służy budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie.

Zajęcia profilaktyczne

Dostarczają dzieciom właściwych wzorców zachowań. Uczestnicy zajęć pogłębiają swoją wiedzę na temat mechanizmów powstawania oraz zgubnych skutków uzależnień i nałogów. Organizowane są konkursy dotyczące tych problemów. W ostatnim z nich „W szponach nałogu” wzięło udział ponad 60 osób, a prace prezentowane były lokalnej społeczności. Podczas zajęć terapeutycznych dzieci uczą się rozpoznawać emocje i panować nad nimi. Poprzez liczne scenki dramowe uczą się postaw asertywnych, poznają sposoby radzenia sobie ze stresem, strachem czy agresją. Poznają też sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego z rodziną. Włączają się czynnie we wszystkie kampanie profilaktyczne organizowane w trakcie zajęć.


Zajęcia wokalno-muzyczne i plastyczno-techniczne

Wspomagają rozwój dzieci, skłaniając je do twórczego myślenia i rozwijania własnych zainteresowań. Nasi podopieczni mogą rozwijać swoje zdolności podczas zajęć plastyczno-technicznych z wykorzystaniem rozmaitych technik i środków. Opiekunowie dbają również o kształtowanie nawyków higienicznych i kultury życia codziennego, zwłaszcza podczas spożywania posiłków. Zawsze wspólnie przygotowują posiłki, sprzątają, co w dużym stopniu kształtuje ich nawyki kulturalnego zachowania przy stole oraz utrzymania porządku. Dzieci samodzielnie dbają również o porządek w świetlicy: segregują zabawki, uczestniczą w zmianie dekoracji, którą samodzielnie przygotowują. W czasie zajęć wszyscy mają zapewnioną opiekę wychowawczą i pomoc w odrabianiu prac domowych. Tematyka zajęć zawsze jest ściśle związana z uroczystościami. I tak np. w styczniu dzieci przygotowały zaproszenia na uroczystość dla swoich dziadków, przepiękne laurki oraz przedstawienie. Występy dzieci ze świetlicy „Mrowisko” w pięknie udekorowanej sali wywołały wiele radości i wzruszenia. Dzieci przedstawiły pełną humoru inscenizację, zatańczyły oraz zaśpiewały w Koncercie Życzeń piosenki z młodości babć i dziadków. Obdarowały też swoich ukochanych gości laurkami z życzeniami przygotowanymi własnoręcznie. W marcu był to Dzień Kobiet i Mężczyzn, Święta Wielkanocne i początek wiosny. Dzieci przygotowały różnokolorowe kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne wykorzystując różne materiały papiernicze oraz witraże o tematyce świątecznej. Wzięły udział w konkursie pt. „Ozdoba wielkanocna”. Konkurs zakończył się wystawą i nagrodzeniem najładniejszych prac. Pozostali uczestnicy również otrzymali symboliczną nagrodę za wkład pracy. W związku z powitaniem wiosny przygotowały kolorowe giki-maiki i mimo niskiej temperatury szukały zwiastunów tej pory roku. Wiosna zawitała również w pracach dzieci, szczególnie w wydzierankach kwiatów i witrażach o tematyce wiosennej. Nadrzędnym celem zajęć świetlicowych jest opieka, nauka właściwych postaw i zachowań wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zdolności i talentów.

Taniec

Taniec to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej ze względu na rozwój motoryczny i osobowościowy dziecka, dlatego zajęcia rytmiczno – taneczne mają wielu chętnych. Dziecko nie musi od razu związać się z tą formą aktywności na przyszłość. Wystarczy, że dzięki takim zajęciom nabędzie pozytywne cechy charakteru. Prowadzone zajęcia mają znaczny wpływ na osobowość uczestników, rozwijają wrażliwość emocjonalną, poczucie piękna i estetyki, zdolność ekspresji i improwizacji ruchowej, ale najważniejsze jest to, że są świetną zabawą dla dzieci. Zespół taneczny w Nawiadach wkłada dużo wysiłku aby każdy układ był poprawny i wypracowany pod każdym względem. Obecnie jego członkowie przygotowują się do występów w ramach obchodów „Dni Rodziny”.

Zajęcia kulinarne

Na świetlicy organizowane są także zajęcia kulinarne, dzięki którym dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, nabywają umiejętności posługiwania się różnymi akcesoriami kuchennymi oraz uczą się właściwego i bezpiecznego zachowywania w kuchni. Najbardziej oczekiwane i lubiane przez dzieci są czynności związane z samodzielnym przygotowaniem potraw. Uczestnicy świetlicy smażą placki, naleśniki, pieką ciasta, ciasteczka i przygotowują inne pyszności.
Dzięki organizowanym zajęciom, dzieci poszerzają swoje zainteresowania, nabywają wiele umiejętności, a co najważniejsze bezpiecznie i przyjemnie spędzają czas.

Renata Minkiewicz, wychowawca świetlicy

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages