Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Noc Muzeów w Krutyni i Pieckach

2016-05-15 08:11:24 (ost. akt: 2016-05-15 11:40:23)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Wczoraj w ramach Europejskiej Nocy Muzeów mogliśmy zwiedzić muzea i ich ekspozycje o innej porze niż zwykle, dodatkowo całkowicie gratis. Oprócz stałych wystaw muzea przygotowały wiele atrakcji skierowanych do najmłodszych, ale również i dorosłych zwiedzających. Były koncerty, filmy, mobilne planetarium...

Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni

Pracownicy Parku Krajobrazowego w Krutyni zaprezentowali film przyrodniczy "Grzyby chronione, i premierę filmu "Przebudzenie" autorstwa Waldemara Bzury, cenionego fotografika przyrody. Dla dzieci wspaniałą atrakcją i lekcją przyrody była kolekcja przeszło 300 ekspozycji zwierząt wykonanych przez dr Janusza Dynowskiego. Eksponaty to spreparowane zwierzęta, które padły ofiarami rozmaitego rodzaju wypadków czy działań kłusowniczych. W części historycznej muzeum można było zobaczyć wystawę fotografii i poznać przeszłość Krutyni, a także przeczytać o życiu i twórczości Karola Małłka, znanego działacza mazurskiego, pisarza, folklorysty, publicysty i nauczyciela.

Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00. Aby zwiedzić muzeum należy zgłosić się do biura MPK znajdującego się za budynkiem muzeum.
* biletem jest dobrowolna opłata na rzecz MPK.

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach

W muzeum odnajdziemy zbiór kilku tysięcy glinianych, uroczych figurek autorstwa Władysławy Prucnal spod Łańcuta. Ten bogaty zbiór to dzieło Walentyny Sapiehy Dermackiej, która po wojnie przyjechała na Mazury i w 1958 r. osiadła na stałe w Pieckach. Od tego czasu zaczęła się interesować kulturą ludową i regionem mazurskim. Gromadziła przedmioty użytku codziennego i pamiątki, z czasem zaczęła kolekcjonować wyroby sztuki ludowej. Po śmierci Walentyny Dermackiej w 1998 r. zbiorami opiekowała się córka – Maria Dermacka. Muzeum Regionalnie w Pieckach jest jednostką podlegającą Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Pieckach.

Z okazji Nocy Muzeów GOKSiR "Pegaz" przygotował liczne koncerty, takich zespołów jak :ROCK kONia, Ukryta Strona Miasta, Kontrakt. Dla najmłodszych zwiedzających największą atrakcją było jednak mobilne planetarium i bajka edukacyjna "Mała gwiazdka". Nie zabrakło też ciepłego poczęstunku, za co organizatorzy serdecznie dziękują lokalnym sponsorom.

Muzeum czynne jest od maja do końca września w godzinach od 10.00 do 18.00, od poniedziałku do soboty, po telefonicznej rezerwacji pod numerem 89 742 22 70 lub w szczególnych okolicznościach pod numerem 694 459 849.
* ceny biletów:
normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł


Oba muzea włożyły wiele wysiłku, aby ta noc była szczególna. Deszcz zapewne wystraszył wielu, ci jednak, którzy przybyli owocnie spędzili swój czas. Wszystkich, którzy jeszcze nie odwiedzili tych wyjątkowych miejsc zachęcamy, by uczynili to czym prędzej, bo warto, świadectwem tego niech będzie galeria naszych zdjęć.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages