Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Dzień Bociana Białego w Krutyni za nami

2016-05-30 11:52:15 (ost. akt: 2016-05-30 13:43:06)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

29 maja, w Parku Krajobrazowym w Krutyni odbył się festyn edukacyjny. Nie zabrakło występów, stoisk edukacyjnych, warsztatów, zabaw dla dzieci, konkursu piosenki, a nawet pokazu ratownictwa medycznego.

Wczoraj w Krutyni w ramach obchodów Dnia Bociana Białego odbył się festyn edukacyjny zorganizowany przez Park Krajobrazowy w Krutyni. Swoje stanowiska zaprezentowały: Lasy Państwowe, Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Biologii Doświadczalnej im. N. Nenckiego PAN w Mikołajkach, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku i oczywiście Park Krajobrazowy w Krutyni.

Stoiska były doskonale przygotowane, zawierały szereg materiałów informacyjnych, co ciekawe postarano się przede wszystkim, by były one atrakcyjne dla najmłodszych. Były zabawy o tematyce przyrodniczej, puzzle, zgadywanki, możliwość obejrzenia okazów (kwiatów, owadów itp.) przez mikroskop.

Podczas obchodów mogliśmy także zobaczyć wystawę sprzętów Mazurskiej Izby Regionalnej, strój mazurskiej gburki czy spróbować cytrynowej maślanki wg. dawnego mazurskiego przepisu. Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie przygotowała bajki, które czytała Jolanta Hellis.

W trakcie imprezy odbywały się warsztaty malowania na kaflach. Także warsztaty malowania na szkle, prowadzone przez studentów i wykładowców kierunku Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Młodsze dzieci, przy pomocy malowanek i ekologicznych kredek przygotowanych przez pracowników parku i Lasów Państwowych, również mogły potrenować swoje umiejętności artystyczne. Ponieważ animatorki malowały buzie wszytskim chętnym, dzieci mogły skorzystać z okazji i zamienić się w tygrysa, rysia, bądź inne wybrane przez siebie zwierzę. Uczestnicy zabaw otrzymywali za udział w quizach i konkursach wybrane przez siebie pamiątki.

Zadbano i o oprawę muzyczną tego atrakcyjnego dnia dnia z przyrodą i nauką. Wystąpiły m.in. zespoły : Chór Ukta, Pieckowianie, Masuren Klang, Happy Feet i Zespół Niespokojnych Nóg z Piecek.

Nie mogło zabraknąć także strażaków z OSP w Krutyni. Zaprezentowali sprzęt, którym się posługują w swojej pracy oraz zademonstrowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Natomiast pracownicy parku przygotowali pokaz multimedialny pt. „Bezpieczny wypoczynek nad wodą”. Izba Przyrodnicza tego dnia była otwarta dla wszystkich zwiedzających.


31 maja obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Bocian to najprawdopodobniej ptak najbardziej kojarzony z Polską. Polskie bociany stanowią bowiem 20 proc. światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę, dzieci i szczęście:-)
Święto Bociana Białego stało się także Świętem Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W logo Parku widnieje podrywający się bocian biały na tle błękitnego mazurskiego nieba, natomiast przy dyrekcji Parku w Krutyni funkcjonuje Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages