Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

"JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM" w Pieckach

2016-06-11 14:32:36 (ost. akt: 2016-06-11 14:43:10)

Autor zdjęcia: ZS w Pieckach

Uczniowie i nauczyciele z ZS w Pieckach, podobnie jak społeczności szkolne w całej Polsce, zebrali się, by wspólnie czytać — każdy to, na co ma ochotę. Przyłączyliśmy się tym samym do ogólnopolskiej akcji ustanawiania rekordu czytania w jednym momencie - pod hasłem: "JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM".

W tym szczególnym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy ZS spotkali się na szkolnym podwórku (SP) i Orliku (Gimnazjum), by czytać i promować czytelnictwo.

W obliczu faktu, że (zgodnie z opublikowanym przez Bibliotekę Narodową raportem o stanie czytelnictwa) 63% Polaków powyżej 15 roku życia nie czyta, przyłączyliśmy się do tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez czasopismo "Biblioteka w Szkole" bez chwili wahania.

W naszej szkole czyta się wiele, a uczniowie bardzo chętnie korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej i uczestniczą w wielu przedsięwzięciach aktywizujących czytelnictwo. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży właśnie w dorastającym pokoleniu.

Nie całkiem pochmurny piątkowy poranek pozwolił na piknikowy charakter naszego spotkania. 304 uczniów z poszczególnych klas Szkoły Podstawowej im. K. Wojtyły w Pieckach wraz ze swoimi wychowawcami i innymi nauczycielami oraz pracownikami szkoły czytało siedząc na kocach rozłożonych na trawie. Łącznie 331 osób.

Bardzo wiele dzieci pojawiło się ze swoimi ulubionymi książkami pochodzącymi ze zbiorów domowych, inni czytali książki z biblioteki szkolnej, a część uczestników spotkania zdecydowała się na teksty z podręczników - każdy to, na co miał ochotę.

Ustanawianiu rekordu czytania w jednym momencie "towarzyszyła" sesja fotograficzna, która jest jednym z elementów wymaganych przez organizatorów w ramach sprawozdania z przeprowadzenia akcji. Uczestnicy wspólnego czytania ze szkoły podstawowej otrzymali od nauczyciela-bibliotekarza karty do wykonania ilustracji do ulubionej książki.
Na ekspozycję stworzonych prac plastycznych zapraszamy już w przyszłym tygodniu :-).

Spotkanie w tak dużym gronie stało się też okazją podsumowania innego wydarzenia promującego czytelnictwo, tj. "PLEBISCYTU NA NAJCIEKAWSZĄ KSIĄŻKĘ ROKU SZKOLNEGO 2015/2016" w kategoriach uczniów klas I-III i IV-VI.

Spośród 92 uczestników głosowania wylosowano dwójkę dzieci, która otrzymała nagrody książkowe za udział w przedsięwzięciu. Są to: Tomasz Kachel z klasy II a i Zuzanna Adamowicz z klasy V a. W tym roku szkolnym według uczniów klas młodszych najciekawsza okazała się książka H. Loftinga „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, a dla tych nieco starszych „Dzienniczek zakręconej nastolatki” R. Opalali.

Nasz "czytający" poranek uwieńczony został zabawą ruchową przy akompaniamencie piosenek o książkach, czytelnictwie, bajkach i bibliotece. Zabawa polegała na utworzeniu łańcuchów z dzieci poszczególnych klas, których łącznikami były książki. Uczniowie tworzący łańcuchy, kluczyli po trawiastym dziedzińcu, a następnie ruszyli w rytmie muzyki do swoich sal lekcyjnych na dalsze zajęcia zaplanowane na ten dzień.

Piątek, 10 czerwca 2016 roku w naszej szkole okazał się szczególny, bo jak zauważyli dyżurujący podczas przerw nauczyciele, książki stały się „hitem” dnia nie tylko w czasie ustanawiania rekordu. Przeglądanie i czytanie książek wypełniało bowiem czas wszystkich przerw między lekcjami.
Pewnie w przyszłym roku ponownie zorganizujemy podobne wydarzenie promujące czytelnictwo.

Krystyna Wyrębek
/nauczyciel bibliotekarz SP w ZS w Pieckach/


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Źródło: piecki

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages