Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Teresa Nowacka, kierownik GOPS-u w Pieckach doceniona przez Rzecznika Praw Dziecka

2016-07-01 09:21:02 (ost. akt: 2016-07-04 14:48:58)

Autor zdjęcia: Joanna Turowska

Wczoraj gmina Piecki gościła w swoich progach ministra Marka Michalaka. Rzecznik Praw Dziecka odwiedził Piecki z dwóch powodów: przyjechał, aby spotkać się z dziećmi chorymi na EB, które wraz z rodzicami przebywają na turnusie szkoleniowo-rehabilitacyjnym w ośrodku PTTK w Pieckach i uhonorować za zasługi dla ochrony praw dziecka panią Teresę Nowacką, kierownik GOPS-u.

Pani Teresa Nowacka jest 48 osobą uhonorowaną odznaką INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka). Należy zaznaczyć, że wyróżnienie to otrzymała jako pierwsza w województwie warmińsko-mazurskim. (Odznaczenie to zostało ustanowione rozporządzeniem Prezydenta RP w 2013 r.).

— Otrzymane odznaczenie jest dla mnie wielkim zaszczytnym i honorowym wyróżnieniem. Jest także wielką odpowiedzialnością i przyjętym zobowiązaniem do dalszej pracy i działań społecznych podejmowanych na rzecz dobra dziecka i ochrony jego praw. Ponieważ odznaczenie to jest nadawane nie tylko obywatelom RP, ale też obywatelom państw obcych, organizacjom i instytucjom RP, również działającym za granicą, tym bardziej jestem wzruszona, ponieważ znalazłam się w gronie nielicznych osób uhonorowanych tym odznaczeniem — komentowała p. Nowacka

— Wszystkie moje działania na rzecz dzieci nie byłyby jednak możliwe bez przychylności i zrozumienia ze strony przełożonych. To dzięki wsparciu z ich strony mogę prowadzić działalność społeczną skierowaną do dzieci, które są najważniejsze. Warto w tym miejscu przypomnieć, że prawa człowieka, zaczynają się od praw dziecka, z których najistotniejszym jest prawo wynikające z naszego człowieczeństwa: prawo do życia, miłości, tożsamości, wychowywania się w rodzinie, wyrażania własnych poglądów, ochrony przez przemocą i własnego rozwoju.

W trakcie wizyty w Pieckach Rzecznik Praw Dziecka spotkał się z pracownikami UG i GOPS-u. Spotkanie miało charakter roboczy. Doszło do wymiany zdań i przemyśleń w obszarach które dotyczą dzieci. Poruszono kwestie związane z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Rozmawiano o programie 500 plus, jego wadach i zaletach, problemach związanych z funduszem alimentacyjnym.

O godz. 12 minister udał się do ośrodka PTTK, gdzie na obozie przebywają osoby chore na EB, tzw. dzieci motyle i ich rodziny należące do Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk. Rzecznikowi towarzyszyły Teresa Nowacka i Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki. Pani wójt wzruszona problemem rodzin stykających się z tą chorobą, obiecała pomoc, a w przyszłości podpisanie porozumienia, które miałoby przyczynić się choć w minimalnym stopniu do poprawy ich sytuacji.
Epidermolysis Bullosa (EB) – jest rzadkim schorzeniem genetycznym skóry. EB to pęcherzowe oddzielenie się naskórka. W Polsce na EB choruje przeszło 500 osób, z czego największą grupę stanowią dzieci i młodzież.

W godzinach popołudniowych minister Michalak spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w zajęciach wakacyjnych organizowanych w placówce wsparcia dziennego ,, Mrowisko” w Nawiadach oraz z wolontariuszką z punktu wolontariatu ,,Pomocna Dłoń”, działającego przy GOPS-e w Pieckach. Podczas spotkania rozmawiano o prawach dziecka, następnie Rzecznik śpiewał z dziećmi i czytał im bajki profilaktyczne. W spotkaniu wzięły udział dzieci i ich opiekunowie z Lipowa, Głógna, Goleni i Machar. Wszyscy uczestnicy otrzymali po torbie wspaniałych upominków. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia i wpisu do kronik.
Rzecznik Praw Dziecka przed przyjazdem do Piecek odwiedził harcerzy w Mrągowie.

Teresa Nowacka od 30 lat działa na rzecz dzieci i ochrony ich praw. Przez 13 lat pracowała jako nauczyciel przedszkola i szkoły podstawowej w Mrągowie i 2 lata prowadziła dzienny punkt opieki nad małym dzieckiem ,,Krainę Krasnali” (domowe przedszkole). Przez 7 lat pełniła funkcję dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie, a następnie przez 2 lata pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie. Od 2012 roku jest kierownikiem w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pieckach.

Przez lata swojej pracy zawodowej podejmowała rożne inicjatywy na rzecz poprawy warunków opieki i wychowania dzieci oraz ochrony ich praw. Razem ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom ,,Gniazdo” z Warszawy organizowała miejsca przyjazne dzieciom, w tym świetlice środowiskowe dla dzieci ,,Gniazdo’’.

Angażowała młodzież do pracy w wolontariacie, pozyskiwała i szkoliła rodziny zastępcze, a także koordynowała przekształcanie Domu Dziecka w Mrągowie, w bardziej przyjazne dzieciom, rodzinne formy opieki. Aktywizowała osoby bezrobotne, organizowała opiekę nad małymi dziećmi na czas szkolenia ich rodziców.

Teresa Nowacka od 4 lat współpracuje z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego w Warszawie i Komendą ZHP w Mrągowie organizując miejsca przyjazne małym dzieciom i rodzicom, czyli Grupy Zabawowe, a także placówki wsparcia dziennego dla dzieci szkolnych. Z jej inicjatywy w świetlicach wiejskich i na placach zabaw prowadzone są przez animatorów, zajęcia dla dzieci, mi. n. w Lipowie, Macharach i Głognie.


Serdecznie gratulujemy p. Teresie Nowackiej tak prestiżowego wyróżnienia, przede wszystkim jednak ogromnego serca i empatii, dołączamy się do podziękowań za zaangażowanie na rzecz najmłodszych, naszych dzieci.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages