Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Alternatywne formy spędzania czasu wolnego, oraz wypoczynek letni dzieci z Gminy Piecki

2016-07-14 14:44:45 (ost. akt: 2016-07-14 15:06:25)

Autor zdjęcia: GOPS Piecki

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, realizując zadania wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz zadań Gminnego Programu Profilaktyki i RPA, organizuje dla dzieci i ich rodzin, alternatywne formy spędzania czasu wolnego, wysyłając dzieci na kolonie letnie do pięknych, ale odległych zakątków naszego kraju, oraz przygotowując ofertę w świetlicach i na placach zabaw, dla tych, którzy pozostają w miejscu zamieszkania.

Organizacja tego bezpłatnego dla dzieci i młodzieży wypoczynku wakacyjnego, jest możliwa dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty w Olsztynie, Komendą Hufca ZHP w Mrągowie, Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, oraz placówkami wsparcia dziennego prowadzonymi przez GOPS w Pieckach.

Gdzie jadą nasz dzieci- kolonie i obozy letnie wyjazdowe?

W tym roku zaplanowane są trzy turnusy kolonijne:
W terminie 16- 25.07.2016 r. - grupa 6 uczniów szkół podstawowych wypoczywać będzie w ośrodku wypoczynkowym „MINTUR” Wisła, gdzie realizator wypoczynku letniego zapewnia: wycieczki autokarowe, zwiedzanie Zamku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwiedzanie skoczni Adama Małysza, kąpiel w rzece, wyciąg krzesełkowy, zwiedzanie centrum turystycznego Wisły, wycieczki piesze w góry…i wiele innych atrakcji.

W terminie 19.07- 28.07.2015r. 10- osobowa grupa gimnazjalistów odpoczywać i bawić się będzie w Bazie Kolonijnej „Patelniok” w Wiśle. W programie kolonii m.in.: spacer krajoznawczy po Wiśle, wyprawy górskie w Beskid Śląski, wycieczka do Cieszyna, dzień survivalowy, wycieczka autokarowa Pętlą Beskidzką, warsztaty, zajęcia rekreacyjne, dyskoteki.

W terminie 4.08-13.08.2016r. grupa 10 uczniów szkół podstawowych spędzi kolonie letnie w Kątach Rybackich w Ośrodku Wypoczynkowym „Panorama”. Program wypoczynku zawiera: chrzest morski, wycieczkę autokarową do Malborka, piesze wycieczki po okolicy, plażowanie i kąpiel w morzu, wieczorne ogniska i dyskoteki, turniej sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu.

W ramach pracy socjalnej pracownicy socjalni GOPS Piecki zakwalifikowali do wypoczynku letniego 26 uczniów, z tego: 10 z gimnazjum, 16 ze szkół podstawowych.
Kolonie letnie zorganizowane i sfinansowane zostały przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie.

W ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2016r. oraz zadania "wspieranie programów wychowawczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w formie wypoczynku letniego i zimowego" dofinansowano obóz profilaktyczny z elementami profilaktyki uniwersalnej w Kikitach. Turnus trwa 2 tygodnie, uczestniczy w nim 10 uczniów gminy Piecki.

Program przewiduje:
• szkolenie młodzieży według programu członków MDP,
• zajęcia w ramach profilaktyki uzależnień od alkoholu, nikotyny itp.
• opieka medyczna, pedagogiczna oraz ratownika wodnego,
• zajęcia edukacyjne prowadzone w świetlicy,
• gry i zabawy na świeżym powietrzu,
• spływ kajakowy w Krutyni lub wyjazd do parku linowego w Olsztynie.

Główne cele programu to przede wszystkim kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród młodzieży oraz poprzez promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia ochrona dzieci i młodzieży przed wchodzeniem w kontakty z substancjami psychoaktywnymi i uzależnieniem się.
Obóz realizowany jest przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Woj. Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Czas wolny dzieci i młodzieży w ramach Profilaktycznej Akcji Wakacyjnej PAW pod hasłem ,, Uśmiech to zdrowie- każdy to powie”
Z myślą o dzieciach, które w okresie wakacji pozostają w domach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach, w ramach Profilaktycznej Akcji Wakacyjnej PAW ,,Uśmiech to zdrowie, każdy to powie…”, przygotował specjalną ofertę, w ramach której w małych miejscowościach na terenie gminy Piecki, odbywać się będą zajęcia dla dzieci prowadzone przez animatorów czasu wolnego i wychowawców świetlic.

Podajemy harmonogram wakacyjnych spotkań:

Świetlica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach
Poniedziałek godz. 12 00 – 15 00 zajęcia z dziećmi pn. "Łączymy pokolenia, podtrzymujemy tradycje" ( nauka ,, robótek ręcznych”, piosenek, zwyczajów itp.)
Środa godz. 12 00 -14 00 Grupa Zabawowa, czyli spotkania rodziców z dziećmi do 5 roku życia ( opieka nad dziećmi, poradnictwo i warsztaty grupowe z pedagogiem)
Piątek godz. 12 – 15 00 zajęcia z dziećmi pn. ,,Na zuchową i harcerską nutkę…”, karaoke, zabawy z chustą animacyjną, gra integracyjna ,, Ekspedycja” oraz wolontariat młodzieżowy ,, Pomocna Dłoń”, projekcja filmów i bajek profilaktycznych itp.

Placówka Wsparcia Dziennego, świetlica ,,Mrowisko" w Nawiadach
Wtorek w godz. 12.00-16.00- zajęcia opiekuńczo - wychowawcze oraz rozwijające zainteresowania
Środa i Czwartek w godz. 9.00-13.00 zajęcia opiekuńczo - wychowawcze, konkursy, sportowo –rekreacyjne, oraz rozwijające zainteresowania

Świetlica wiejska w Lipowie
Środa i Piątek, w godz. 16.00-18.00 zajęcia dla dzieci opiekuńczo – wychowawcze, konkursy, gry i zabawy integracyjne, nauka piosenek ,, Pieśni czas łączy nas”, oraz rozwijające zainteresowania

Świetlica wiejska w Macharach
Poniedziałek w godz. 11.20-15.00 zajęcia opiekuńczo - wychowawcze oraz rozwijające zainteresowania, konkursy, gry i zabawy integracyjne, nauka piosenek ,,Pieśni czas łączy nas”

Plac zabaw w miejscowości Goleń
Poniedziałek w godz. 09.00-11.00 zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, sportowo –rekreacyjne, oraz rozwijające zainteresowania, zabawy z chustą animacyjną, gra integracyjna ,,Ekspedycja” itp.

• Dodatkowo dla rodziców planowane są spotkania oraz warsztaty profilaktyczno – edukacyjne prowadzone przez psychologa, pedagoga i terapeutę ds. uzależnień.

• W ramach prowadzonej akcji profilaktycznej PAW, wolontariuszki, laureatki ubiegłorocznego konkursu Rzecznika Praw Dziecka na grę planszową propagującą prawa dziecka, będą uczyły dzieci zasad tej gry. Animatorzy zajęć i wychowawcy, będą uczyć piosenek, a pomocą do tego będzie opracowany z inicjatywy GKPRPA w Pieckach, śpiewnik ,,Pieśni czas, łączy nas”.

Ważne jest, aby nie przy komputerze, ale w plenerze, ciesząc się pogodą, przyrodą i tym, że możemy być razem w gronie rówieśników, spędzać bezpiecznie ten wakacyjny czas, przyłączając się do prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka akcji społecznej ,, Odwaga ratuje życie”, który promując tą akcję powiedział:

— Okazje do wykazania się odwagą, czy wręcz bohaterstwem pojawiają się w najmniej oczekiwanych chwilach. Nie trzeba jednak szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów. Warto mieć w sobie wewnętrzną gotowość, na to, żeby powiedzieć „STOP!”, zareagować właściwie, kiedy grupa przyjaciół chce podjąć niepotrzebne ryzyko — mówił Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
— W życiu kilkunastoletniej osoby najważniejsza jest przynależność do grupy. To grupa decyduje, jak jej członkowie się zachowują i co mówią. W takiej grupie zawsze potrzebna jest jedna odważna osoba. Taka, która, będzie umiała powiedzieć „NIE!”, ostrzeże przed ryzykiem, czasem głupotą. Odwaga to bowiem również umiejętność pójścia pod prąd — przekonuje Dorota Zawadzka, społeczny doradca RPD.

Materiał źródłowy: brpd.gov.pl/.../odwaga-ratuje-zycie-nowa-kampania-spoleczna-rzecznika-praw-dziecka.

Bliższe informacje na temat organizacji wypoczynku letniego dzieci, można uzyskać w na stronie gops@piecki.com.pl, oraz w GOPS w Pieckach u Pani Marty Deptuła, Justyny Giers pod nr tel. (89) 613 26 03

Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców do udziału w spotkaniach.

Kierownik GOPS Teresa Nowacka


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages