Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Warsztaty profilaktyczno - edukacyjne dla rodzin „Racjonalne gospodarowanie budżetem domowym”

2016-08-18 09:57:17 (ost. akt: 2016-08-18 09:59:29)

Autor zdjęcia: GOPS Piecki

W ramach realizacji zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także z GPPiRPA, w dniu 11.08.2016 r. w świetlicy KIS, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pieckach odbyły się warsztaty szkoleniowe ,,Racjonalne gospodarowanie budżetem domowym”.

Spotkanie rozpoczęła Kierownik GOPS Teresa Nowacka, przybliżając temat szkolenia, oraz przekazując kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia budżetu domowego i bieżącej kontroli kosztów, w tym tworzenia listy kategorii wydatków, gromadzenia paragonów, sporządzania listy zakupów itp.

Podczas spotkania analizowano m. in. zasadność i prawidłowość wydatkowania (zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci) świadczeń wychowawczych, otrzymywanych w ramach Programu 500 plus oraz dochodów z pracy i innych źródeł. Mając na uwadze wsparcie rodzin w pokonywaniu trudności życiowych, adresatami spotkania były głównie rodziny objęte usługą asystenta rodziny.

W szkoleniu wzięło udział 10 osób, które podczas spotkania na roboczo analizowały wcześniej sporządzone karty wydatków swojej rodziny, a także poznawały zasady wydatkowania świadczeń wychowawczych zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. na pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dzieci, w tym z opieką nad nimi i zaspokajaniem ich potrzeb życiowych.

W opinii pracowników socjalnych jak i uczestników spotkania tego typu warsztaty są bardzo potrzebne. Na wiele pytań związanych z wydatkowaniem świadczenia wychowawczego wyczerpujących odpowiedzi udzieliła pani Aneta Stachowska, referent ds. świadczeń wychowawczych GOPS w Pieckach.

Asystent rodziny pani Elżbieta Niedźwiecka wraz z uczestnikami szkolenia analizowała sporządzone wcześniej przez rodziny (objęte wsparciem asystenta rodziny) plany budżetu domowego, oraz podpowiadała jak zacząć oszczędzanie pieniędzy. Poszczególni uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi sposobami na powstawanie oszczędności w budżecie domowym, a także pozyskać cenne w tym zakresie wskazówki od innych.

Warto jest pamiętać, że aby racjonalnie zarządzać posiadanym budżetem ( a może nawet zaoszczędzić ), musimy trzymać się kilku podstawowych zasad:
1) wydawać mniej niż zarabiamy,
2) dzielić wydatki na kilka kategorii,
3) wyeliminować niepotrzebne wydatki,
4) oszczędzać i szukać oszczędności.

Warto robić rzetelne notatki z wydawania pieniędzy, aby potem zastanowić się, które naprawdę są niezbędne, a gdzie pieniądze ,, uciekają”. Nie zawsze musi to oznaczać rezygnację z jakiejś pozycji, być może wystarczy zacząć kupować w tańszym sklepie.

E. Niedźwiecka
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages