Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Jesteś odpowiedzialną matką – odstaw alkohol - chroń dziecko przed FAS !

2016-08-22 12:12:28 (ost. akt: 2016-08-22 17:01:02)

Autor zdjęcia: GOPS Piecki

Chociaż świadomość dotycząca skutków picia alkoholu w ciąży rośnie, nadal aż 10 procent ciężarnych pije napoje alkoholowe (dane kampanii "Lepszy start dla Twojego dziecka"). Wiele z nich uważa, że małe ilości piwa czy wina nie szkodzą. Tymczasem każda ilość alkoholu wypitego w ciąży może spowodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym jest nieuleczalna choroba FAS ( ang. Fetal Alcohol Syndrome), czyli alkoholowy zespół płodowy.

— Czy szkodliwe jest wyłącznie picie dużych ilości alkoholu w ciąży?
— Negatywny wpływ na dziecko może mieć już jednorazowa, niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.

— Czy alkohol wypity przez matkę dostaje się do organizmu dziecka?

— Cząsteczki alkoholu przenikają przez łożysko, wpływając negatywnie na płód. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

— Jakie mogą być skutki picia dużych ilości alkoholu w ciąży?
• poronienie lub przedwczesny poród,
• niska waga urodzeniowa dziecka,
• uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży),
• zespół ADHD,
• opóźnienie wzrostu,
• wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem,
• wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego (FAS)
Materiał źródłowy:http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/alkohol-w-ciazy-10-pytan-o-picie-alkoholu-w-czasie-ciazy_39666.html

Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Do dziś nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu. Każda ilość niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Światowy Dzień FAS obchodzony na świecie corocznie 9 września, ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice, z Toronto (Kanada) i Tucson (USA), niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD), aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 w Auckland w Nowej Zelandii. Pierwsze obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w roku 2001 przy współudziale Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie.

W tym roku do obchodów Światowego Dnia FAS przyłączy się również Gmina Piecki. Obecnie członkowie GKPiRPA oraz GOPS opracowują szczegółowy program tej inicjatywy. Z uwagi na istotę poruszanego problemu i dobro wszystkich dzieci, zachęcamy wszystkich, do propagowania tej ważnej inicjatywy.

Przewodnicząca GKPiRPA w Pieckach, Teresa Nowacka

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages