Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Profilaktyczna Akcja Wakacyjna i konkurs ,,Wakacyjny Bohater”pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka

2016-08-25 15:55:29 (ost. akt: 2016-08-26 11:41:46)

Autor zdjęcia: materiały Rzecznika Praw Dziecka

W ramach realizacji zadań ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz działań przewidzianych w Gminnym Programie Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, od czerwca do końca sierpnia b.r., na terenie gminy Piecki organizowane były działania p.n. Wakacyjna Akcja Profilaktyczna PAW.

Podczas tej akcji przeprowadzono :
• Cykl zajęć dla rodziców, wychowawców, asystentów rodzin p.n.,, Szkoły dla rodziców”,
• Cykl zajęć podnoszących kompetencje wychowawcze instruktorów i animatorów zajęć ,,Granatowe skrzydła”,
• Mobilny punkt poradnictwa specjalistycznego (prawnik, psycholog, pedagog, terapeuta),
• Cykl zajęć animacyjnych dla dzieci i młodzieży w świetlicach wiejskich oraz na placach zabaw,
• Aktywizację społeczną młodzieży poprzez wolontariat (w GOPS Punkt ,,Pomocna Dłoń”),
• Działania promujące kampanię społeczną Rzecznika Praw Dziecka ,,Odwaga ratuje Życie”.

W ramach podjętej współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, pracownicy i wolontariusze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej promowali ( nie tylko na terenie gminy, ale i na terenie województwa warmińsko -mazurskiego) kampanię społeczną Rzecznika Praw Dziecka ,,Odwaga ratuje życie”, zachęcając dzieci i młodzież do bycia odważnym i ratowania swoich kolegów przed głupimi pomysłami. W tym zakresie podjęto współpracę z lokalnymi placówkami, organizacjami pozarządowymi, policją i mediami. W wielu miejscach (placówki, urzędy, ośrodki wypoczynkowe, place zabaw, świetlice itp.) na terenie gminy Piecki, a także Mrągowa, Kętrzyna, Pisza - rozwieszono plakaty przekazane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka zachęcające i informujące o tej kampanii.

Podejmując działania na gruncie lokalnym, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach ogłosił dodatkowo konkurs ,, Wakacyjny Bohater”. Celem konkursu jest wyłonienie osób, którym udało się ostrzec swoich rówieśników przed jakimś niebezpieczeństwem, a może nawet uratować komuś zdrowie i życie.
Ty też może jesteś ,, Wakacyjnym Bohaterem”.

Na stronie gops@piecki.com.pl zamieszczony jest kwestionariusz, który należy wypełnić i dostarczyć (pocztą internetową lub tradycyjną) do GOPS w Pieckach, do dnia 26 sierpnia b.r. (do godz 12:00).
Podsumowanie konkursu nastąpi 27 sierpnia b.r. w stanicy harcerskiej w Bobrówku podczas zorganizowanego dla dzieci i młodzieży Pikniku ,, Pożegnanie lata na harcerską nutę”. Patronat honorowy nad zakończeniem Wakacyjnej Akcji Profilaktycznej PAW oraz konkursu ,,Wakacyjny Bohater” objął Pan Minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, który będzie obecny na tym spotkaniu i osobiście pogratuluje ,,wakacyjnym bohaterom”.

Członkami komitetu honorowego tego przedsięwzięcia są Pani Agnieszka Kurczewska, Wójt Gminy Piecki oraz ks. hm Józef Bach, Komendant Hufca ZHP im. J. Korczaka w Mrągowie. Przewidujemy, że w spotkaniu będzie uczestniczyć około 100 osób ( z gminy Piecki i z Mrągowa), w tym szczególnie dzieci, młodzież, wolontariusze, zuchy, harcerze, wychowawcy świetlic, pracownicy GOPS, przedstawiciele samorządu, lokalnej prasy, mieszkańcy Bobrówka i zaproszeni goście.

Organizując takie spotkania, chcemy zintegrować społeczność, uwrażliwić dzieci i młodzież na pojawiające się podczas niebezpiecznych zabaw i ryzykownych zachowań zagrożenia, oraz zachęcić do odważnego reagowania i wsparcia rówieśniczego w trudnych sytuacjach. Cieszymy się, że do współpracy w promowaniu kampanii ,,Odwaga ratuje życie” przyłączyli się również policjanci z KPP w Mrągowie, którzy przyjęli też zaproszenie do udziału w Pikniku ,,Pożegnanie wakacji na harcerską nutę” 27 sierpnia w Bobrówku. Będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem i wspierać nasze działania profilaktyczne skierowane do rodzin.

W programie imprezy:

• Uroczysty Apel Harcerski, powitanie uczestników i gości,
• Prezentacja dokonań Hufca ZHP oraz stanicy harcerskiej w Bobrówku,
• Kampania Rzecznika Praw Dziecka ,, Odwaga ratuje życie”,
• Profilaktyczna Akcja Wakacyjna GOPS w Pieckach i konkurs ,,Wakacyjny Bohater”.
• Blok integracyjny dla uczestników i gości, w tym: ,, Pieśni czas- łączy nas” - wspólne śpiewanie przy ognisku , zabawy integracyjne dla dzieci z chustą animacyjną, ,, Ekspedycja” - gra strategiczna dla młodzieży, ,,Sportowo, harcersko i zdrowo” - konkurencje sprawnościowe, ,,Mikrofon dla wszystkich” -karaoke w namiocie.

Po południu przewidujemy dalszą część spotkań integracyjnych, gier, zabaw i konkursów na terenie stanicy harcerskiej, a wieczorem ognisko obrzędowe.

W czasie Pikniku na terenie stanicy zapraszamy do:
• Wakacyjnego Kącika Praw Dziecka - ,,Poznaj swoje prawa”, w którym spotkają się dzieci z Rzecznikiem Praw Dziecka, Panem Markiem Michalakiem, a wolontariusze poprowadzą grę planszową ,,W drodze do szczęścia”,
• Namiotu kinowego ,,Hufiec i stanica ZHP dawniej i dziś”, w którym odbędzie się prezentacja multimedialna osiągnięć Hufca ZHP Mrągowo i stanicy harcerskiej Bobrówko, oraz karaoke dla wszystkich chętnych,
• Mobilnego Punktu Profilaktycznego z materiałami profilaktycznymi i informacyjno – edukacyjnymi, gdzie będzie możliwość otrzymania pierwszej pomoc przedmedycznej,
• ,,Bezpieczne nie tylko w wakacje”, w tym : rozmowy dzieci z policjantami o bezpieczeństwie na drodze, akcja ,,Chcemy być bezpieczni na drodze”, alkogogle i odblaski,
• Wolontariatu ,,Pomocna Dłoń” – będziemy przyjmować zgłoszenia do wolontariatu, rejestrację uczestników,
• Namiotu gastronomicznego ,,Dla każdego coś dobrego”: napoje chłodzące i poczęstunek,

Teresa Nowacka, Kierownik GOPS w Pieckach
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages