Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

GOPS w Pieckach zorganizował obchody Światowego Dnia FASD

2016-09-15 12:41:01 (ost. akt: 2016-09-15 12:45:57)

Autor zdjęcia: Archiwum GOPS-u w Pieckach

Dzień Świadomości FASD (ang. FASD Awareness Day) obchodzony jest na świecie corocznie 9 września. Ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.

Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej. FASD jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec.

Krótka historia

Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości wystąpili rodzice, z Toronto (Kanada) i Tucson (USA), niepełnosprawnych dzieci z zespołem alkoholowym (FAS) i poalkoholowym (FASD), aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Dokumentację umieszczono w internecie, za pomocą którego wkrótce utworzono sojusze, a grupa wzrosła szybko i obejmowała 70 wolontariuszy – koordynatorów w ośmiu krajach (na północy z Alaski, Jukonu i Nunavutu, na południe w Nowej Zelandii). Odezwy nagłaśniające problem FAS wydano w wielu miastach i miasteczkach oraz w kilku stanach USA. Światowy dzień FAS po raz pierwszy zorganizowano w 1999 roku (9.09.1999 – liczba dziewięć to symbol ciąży). W Polsce obchodzony jest od 2004 roku. W 2016 r. po raz pierwszy akcja ta prowadzona była również w naszym województwie.

W gminie Piecki lokalnym organizatorem i koordynatorem akcji był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Nasz protest przeciwko spożywaniu alkoholu, szczególnie przez przyszłe matki i kobiety w ciąży, wyrażaliśmy słowem i czynem, nosząc w biurze i w terenie zakupione na tą akcję żółte koszulki z napisem "Kampania STOP Fas : WODA – TAK, ALKOHOL – NIE” oraz propagując profilaktyczno – edukacyjne treści na plakatach i ulotkach. Aprobatę dla przyłączenia się to tej akcji i duże wsparcie, okazała Pani Wójt Gminy Piecki Agnieszka Kurczewska, która zawsze popiera wszelkie działania profilaktyczne i prorodzinne.

Na zaproszenie GOPS w Pieckach, do akcji chętnie przyłączyli się pracownicy : Urzędu Gminy w Pieckach, Środowiskowego Domu Samopomocy, SANEPID – u, Apteki mgr Olgi Zieleniewicz, Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w Pieckach, pielęgniarki środowiskowe, dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej w Nawiadach, świetlicy ,,Mrowisko”, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Moniki Mankiewicz ", wychowawcy i opiekunowie placówek wsparcia dziennego (w tym świetlica wiejska w Lipowie, Brejdynach i Macharach).

Swoje zainteresowanie i poparcie okazywali również klienci GOPS, którzy w tym dniu przychodzili do urzędu, a także mieszkańcy gminy Piecki, którym pracownicy i wolontariuszki GOPS przekazywali profilaktyczno –edukacyjne ulotki. Ponieważ problem związany z chorobą FAS tj. Alkoholowego Zespołu Płodowego wciąż rośnie, chcemy wyrażać swój sprzeciw wobec spożywania alkoholu przez przyszłe matki i kobiety w ciąży, nie tylko ,, akcyjnie”, ale poprzez wprowadzenie cyklicznych spotkań i zajęć profilaktycznych związanych z tym problemem. Zachęcamy również, aby w przyszłym roku nasze szeregi powiększyły się i aby wspólnie można było dotrzeć do świadomości jak największej liczby matek, młodych osób i młodzieży wkraczającej w dorosłe życie. Wszystkim, którzy w tym roku podjęli z nami współpracę i aktywnie popierali kampanię ,,STOP Fas” dziękujemy.

Kierownik i pracownicy
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages