Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Jak obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Nawiadach?

2016-11-24 11:50:08 (ost. akt: 2016-11-24 12:01:18)

Autor zdjęcia: Archiwum Szkoły

Szkoła Podstawowa w Nawiadach aktywnie włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który w 2014 r. ustanowiony został na dzień 20 listopada. Ich pomysłodawcą i koordynatorem była nauczycielka Renata Minkiewicz, która przy aktywnym udziale uczestników świetlicy „Mrowisko” zrealizowała kilka ciekawych działań.

Uczniowie swoją wiedzę na ten temat poszerzyli podczas lekcji wychowawczych. W dniu 18 listopada odbyły się we wszystkich klasach spotkania informacyjne, prowadzone w oparciu o przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną. Podsumowaniem jej były scenki dramowe, odgrywane przez uczniów jako zagadki dla pozostałej szkolnej społeczności.

Uczniowie z klas 0 -VI przygotowali wystawę prac plastycznych pod hasłem „Prawa dziecka moimi oczami” promującą prawa dzieci z całego świata. Efekty wszystkich przygotowanych na tę okazję prac plastycznych potwierdziły, iż prawa dzieci z całego świata nie są uczniom obojętne i wspaniale rozumieją ich znaczenie. Najciekawsze z prac zostały nagrodzone.

Punktem kulminacyjnym obchodów uroczystości był specjalnie zorganizowany apel, podczas którego nagrodzono dzieci, które przygotowały z tej okazji prace plastyczne. Do udziału w apelu zaproszona została Teresa Nowacka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pieckach, odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka Honorową Odznaką za zasługi dla ochrony praw dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (OBROŃCY GODNOŚCI DZIECI).

Zachęcała dzieci, aby ze swoimi problemami zawsze zwracali się do swoich rodziców, wychowawców i nauczycieli. Przypomniała również, że obrońcą praw dzieci, osobą, która ,, stoi na straży” przestrzegania tych praw przez różne osoby, urzędy i instytucje jest Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak, który w wakacje odwiedził dwukrotnie gminę Piecki i spotkał się z dziećmi w stanicy harcerskiej w Bobrówku oraz z dziećmi w świetlicy ,,Mrowisko” w Nawiadach. Dzieci, które otrzymały od Pana Rzecznika różne prezenty i gadżety, znają nr telefonu i adres pod który można się zwrócić w problemach. Jest to bezpłatny nr tel. 800 -12-12-12.

Po uroczystym apelu na którym przekazano również dzieciom informacje o prowadzonych przez Rzecznika Praw Dziecka wielu kampaniach społecznych i zaprezentowano plakaty symbolizujące te kampanie, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na boisku, by połączyć się zabawą we wspólnym pląsie przy ognisku. Na zakończenie, w sposób symboliczny dzieci wrzuciły do rozpalonego ogniska spisane przez siebie na kartkach najskrytsze marzenia, aby wraz z dymem uniosły się wysoko, i poszły w świat, trafiając w miejsca i do osób, które sprawią, że zrealizują się te dziecięce marzenia.

Zuchy z gromady „Leśne Żuczki” zebrały pozostały z nich popiół, by rozrzucić go w magiczną „Noc andrzejkową”. Płonące karteczki z marzeniami dzieci symbolizowały prawa i wartości, które zawsze i wszędzie powinny być przestrzegane na całym świecie. Uczniowie z klas 0-III otrzymali na pamiątkę baloniki i wtedy już naprawdę zrobiło się wesoło i kolorowo. Tym bardziej, że szkoła obchodziła też „Dzień Życzliwości” a oba te wydarzenia idą ze sobą w parze.

Renata Minkiewicz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages