Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Rodzina, tu wszystko się zaczyna – wychowanie to profilaktyka

2016-12-18 10:15:58 (ost. akt: 2016-12-18 10:29:05)

Autor zdjęcia: Archiwum GOPS

Celem Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów związanych z piciem i nadużywanie alkoholu oraz zwiększenie skuteczności oddziaływań w zakresie profilaktyki problemów alkoholowych.

Głównym inicjatorem działań w zakresie jest Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale także członkowie Grup Samopomocowych AA, oraz szkoły, placówki oświaty, kultury, służby zdrowia, policja i organizacje pozarządowe. W ramach tzw. profilaktyki uniwersalnej skierowanej do szerokiego kręgu odbiorców, przez cały 2016 r. na łamach ,,Kuriera Mrągowskiego” zamieszczaliśmy na bieżąco informacje o możliwościach korzystania z nieodpłatnego poradnictwa specjalistycznego (prawnik, psycholog, terapeuta ds. uzależnień, pedagog, oraz relacje z podejmowanych działań. Celem naszym było przekazywanie szerokiej informacji do mieszkańców gminy Piecki o możliwości skorzystania z rożnych form pomocy, a także ostrzeganie przez niebezpieczeństwami współczesnego świata takimi jak różnego rodzaju uzależnienia, przemoc, oszustwa.

Mamy nadzieję, że to nasze informacyjno –edukacyjne i profilaktyczne działanie wpłynęło na powstrzymanie chociaż w niewielkim stopniu zjawiska rosnącego szczególnie wśród młodych osób problemu uzależnienia i przemocy. Opierając się na pozytywnych wzorcach i prowadzonych akcjach społecznych Rzecznika Praw Dziecka min. ,,Odwaga ratuje życie”, chcieliśmy zapobiegać ryzykownym zachowaniom dzieci, młodzieży i dorosłych, często prowadzącym do nieszczęśliwych wypadków.

Przypomnijmy, że w tym roku obchody XVIII Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny przebiegały pod hasłem ,,Rodzina, tu wszystko się zaczyna”. To hasło możemy wykorzystać również do działań profilaktycznych, gdyż to właśnie w rodzinie uczymy się zasad, wartości i prawideł życia codziennego, a w tym zasad życia rodzinnego, społecznego, religijnego, duchowego. Znany pedagog A. F. Modrzewski powiedział, cyt.: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Seniorzy to skarb nie tylko w każde święta...
Szanujmy i odwiedzajmy i zapraszajmy na święta naszych dziadków, od których możemy uczyć się tzw. ,,życiowej mądrości’. Przy wieczornych świecach, w cieple, ,domowego ogniska”, wróćmy do wspomnień osób starszych, które podczas wojennych doświadczeń uczyły się przetrwania trudnych chwil w swoim życiu. Wsłuchajmy się w ich życiowe opowieści i przestańmy narzekać na swój los. Cieszmy się każdą chwilą życia i obdarzajmy promiennym uśmiechem swoich bliskich.

Uśmiech nie kosztuje, ale daje energię i jest najkrótszą drogą do drugiego człowieka. Okres zbliżających się świąt jest wspaniałą okazją aby ożywić i ,,uzdrowić” nasze relacje z najbliższymi. W zdrowej rodzinnej atmosferze będziemy uczyć nasze dzieci zdrowego patrzenia na życie i otaczających ludzi, a w taki sposób uchronimy niejednego młodego człowieka przed wejściem na drogę narkotyków, dopalaczy, czy innych używek. Można powiedzieć, że profilaktyka –to wychowanie, a wychowanie jest procesem nie jednorazowym działaniem. Dlatego największą szansę na właściwy rozwój mają dzieci otoczone miłością swoich bliskich. Nie zmarnujmy tej okazji i wykorzystajmy ten czas świąteczny na rozmowy i spotkania ze swoimi bliskimi, a szczególnie dziadkami (jeśli jeszcze ich mamy).


Wszystkim, którzy współpracowali z nami przy realizacji działań w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przekazywali relacje z podejmowanych działań profilaktycznych, czytali nasze informacje i korzystali z proponowanych form pomocy, składam najserdeczniejsze podziękowania, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy spełnienia najskrytszych marzeń i zrealizowania planów w Nowym Roku.
Szczególne podziękowania i życzenia kieruję do osób ze Stowarzyszenia Active Seniors In Piecki czyli powszechnie znanego pod nazwą "Iskierka Nadziei", którzy w każdy poniedziałek spotykają się w świetlicy Klubu Integracji Społecznej GOPS w Pieckach i swoją aktywnością, serdecznością i otwartością, a także pięknym śpiewem dodają nam życiowej energii .

Kto, jak nie ludzie starsi uczą nas zwykłej, ludzkiej mądrości?
Cieszę się, że poprzez kontakty i spotkania seniorów z wolontariuszami i małymi dziećmi ,,łączymy pokolenia”. Pamiętajmy, seniorzy są bardzo ważną częścią naszej lokalnej społeczności, dlatego należy im się szacunek i wszelka pomoc przez cały rok.
Życzenia świąteczne kieruję do seniorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Active Seniors In Piecki, w Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów , jak również do wszystkich osób starszych pozostających w domach, aby te Święta spędzili w prawdziwie rodzinnej atmosferze i jak najdłużej cieszyli się zdrowiem.

Pracownicy i Kierownik GOPS w Pieckach
Teresa Nowacka

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages