środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Były brawa, kwiaty i łzy wzruszenia

2018-02-21 10:25:32 (ost. akt: 2018-02-21 10:28:42)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach

Uczennice klas VII A i B ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły pod opieką Lucyny Załęskiej–Gabryszak zrealizowały Teatralny Projekt Edukacyjny.

Celem projektu realizowanego w szkole w Pieckach było stworzenie inscenizacji z wykorzystaniem utworów wierszowanych o kotach. Dużą trudność stanowiło opracowanie scenariusza i wkomponowanie zabawnej historyjki w utwory liryczne, dlatego całość została poprzedzona spotkaniem warsztatowym uczestniczek szkolnego koła teatralnego Kolorowa Kratka z Markiem Samselskim, instruktorem teatralnym z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą.

Warsztaty zaowocowały wielką burzą mózgów i przyniosły różne pomysły. Wybrano jeden z nich o tradycyjnym motywie - kot i mysz. Gdy przystąpiono do pracy nad scenariuszem oraz odpowiednim doborem muzyki, opiekunka koła dokonała podziału pracy, w zależności od umiejętności uczennic.

1. Wybór repertuaru. Poszukiwanie różnych utworów o określonej tematyce. Korzystanie z biblioteki.
2. Analiza tekstów literackich – temat, bohater.
3. Ułożenie i pocięcie tekstów w taki sposób, by stworzyły całość.
4. Wkomponowanie zabawnej historyjki.
5. Stworzenie tekstu rymowanego.
6. Dobór muzyki i piosenek.

Praca nad projektem trwała trzy miesiące. Finalnym etapem stał się gotowy scenariusz z zabawną, miłosną historyjką w tle pt. „Na co COTY kocicy?”. Następny etap stanowił już projekt scenografii oraz projekty kostiumów.

Próby zaczęły się w styczniu. Premiera inscenizacji szkolnej z wykorzystaniem tomiku wierszy „Łapy, pióra i rymów cała fura” Ludwika J. Kerna, miała miejsce 15 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Pieckach. Obejrzało ją ponad 450 dzieci w przedziale wiekowym od oddziałów 0 po klasy VII i II gimnazjum. Były brawa, kwiaty i łzy wzruszenia, ponieważ było to zarazem jubileuszowe przedstawienie pod opieką Lucyny Załęskiej – Gabryszak, która od 20 lat zajmuje się szkolnym teatrem.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: piecki

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages