środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Warsztaty z capoeirą

2018-05-23 08:00:00 (ost. akt: 2018-05-23 20:13:04)
— To jedna z najbardziej widowiskowych i efektownych sztuk walki — odpowiada instruktor Ferro —znajduje się na pograniczu walki i tańca. 


— To jedna z najbardziej widowiskowych i efektownych sztuk walki — odpowiada instruktor Ferro —znajduje się na pograniczu walki i tańca. 


Autor zdjęcia: Katarzyna Swat

W miniony weekend w Szkole Podstawowej w Pieckach można się było zapoznać się z tajemniczo brzmiąca sztuką walki — Capoeirą. Dwudniowe warsztaty dla uczestników w wieku od lat do 40 „plus” poprowadzili doświadczeni instruktorzy.

Czy pamiętacie film z początku lat dziewięćdziesiątych „Tylko dla najlepszych” reżyserii Sheldona Letticha gdzie Mark Dacascos, filmowy Louis Stevens po powrocie z wojska za pomocą Capoeiry chce zmienić życie zbuntowanej młodzieży.

W miniony weekend w Szkole Podstawowej w Pieckach, wszyscy chętni mogli zapoznać się z tą tajemniczo brzmiąca sztuką walki. Dwudniowe warsztaty wypełniły salę gimnastyczna uczestnikami w wieku od 7 lat do 40+.

Początki Capoeiry sięgają czasów niewolnictwa w Brazyli — dowiadujemy się z krótkiego wykładu instruktora Ferro — gdzie afrykańscy robotnicy nie mogąc ćwiczyć sztuk walki stworzyli własną technikę, wykorzystującą elementy tradycyjnego, afrykańskiego tańca, muzyki i śpiewu.

Jednym z elementów Capoeiry jest Roda (z portugalskiego koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra — bateria. W jej skład wchodzą tradycyjne instrumenty: berimbau (muzyczny łuk), atabaque (bęben), pandeiro (tamburyn), dające niesamowity efekt dźwiękowy. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę — grę. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię i rytm. Jest to hipnotyzujący spektakl. Przypadkowy widz miał to odebrać jako zabawę. Jeśli ktoś chciałby poczuć klimat roda da capoeira i zrozumieć ją, powinien przyjść na trening i uczestniczyć w niej na żywo — zachęca Ferro.

Capoeira niewątpliwie jest sztuką walki, ale służyć miała głównie do obrony, stąd dominujące w niej uniki, płynność ruch, kopnięcia. Celem nie jest zadanie przeciwnikowi ciosu, a raczej wytrącenie go z równowagi, podcięcie. Przez lata Capoeira była dyscypliną zabronioną w Brazylii, teraz jednak jest pielęgnowana jako kulturowe dziedzictwo.


Dwudniowe warsztaty poprowadzili doświadczeni instruktorzy. Krzysztof Drypa w świecie Capoeira znany jest jako Ferro, na co dzień prowadzi treningi w Kwidzynie. Sam trenuje od 2000 roku, przeszedł szkolenie w brazylijskiej Fortalezie. Obecnie jest przedstawicielem międzynarodowej grupy GCB (Grupo Capoeira Brasil), koordynuje również sekcji capoeira w Dzierzgoniu i Szczytnie.
Zapytaliśmy czym jest dla niego Capoeira.

— To jedna z najbardziej widowiskowych i efektownych sztuk walki — odpowiada instruktor Ferro. Podstawą filozofii capoeira jest spryt, czyli przewaga umysłu nad siłą fizyczną. Gra polega na wprowadzaniu przeciwnika w błąd, a wstrzymywane kopnięcia informują przeciwnika, że nie zdążył z unikiem. Capoeira jest sztuką walki, która „nigdy się nie zatrzymuje”, a kopnięcia i uniki wykonuje się z balansu całego ciała, zwanego ginga.

Jest to dyscyplina ucząca cierpliwości, samodyscypliny i szacunku do innych osób. Buduje pewność siebie, zwiększa poczucie własnej wartości, a przede wszystkim daje radość, bo towarzyszy jej muzyka. Muzyka w capoeira jest nierozerwalną jej częścią. Zalet takiego treningu jest bardzo dużo. Przede wszystkim rozwija cechy motoryczne, koordynację ruchu, wzrokową czy słuchową. Jak powiedział słynny Mestre Pastinha: „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci, jedynymi którzy nie powinni jej ćwiczyć są Ci, którzy nie chcą”.

W Polsce capoeira jest od około 20 lat. W ciągu kilku ostatnich lat znacznie zyskała na popularności i obecnie w każdym większym mieście są grupy trenujące tę sztukę walki. Ciężko jest określić łączną liczbę osób trenujących capoeira w Polsce, ale może to być kilka tysięcy osób. Najbliższa grupa capoeira to sekcja Grupo Capoeira Brasil w Szczytnie. Treningi odbywają się w sali MDK Szczytno w poniedziałki i czwartki o godzinie 18.00. Trenerami są Aluno Indiano i Aluno Mortal.

Atrakcyjność zajęć podniósł gość specjalny, Brazylijczyk Professor Bailarino, nauczyciel instrutora Ferro, który na warsztaty w Pieckach przybył prosto z Mistrzostw Świata w Capoeira w Baku w Azerbejdżanie. W 2013r. reprezentując Polskę Professor Bailarino zdobył srebrny medal mistrzostw świata, a tym roku, borykając się z kontuzjami kolana i barków zajął również wysokie, bo 4 miejsce na świecie. Jest koordynatorem Grupo Capoeira Brasil w Polsce oraz przedstawicielem Światowej Federacji Capoeira.

Organizatorem warsztatów było OSP w Krutyni i GCB Szczytno.

Katarzyna Swat

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages