Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Zaduszki z Wiechertem i WibramFon

2018-11-13 17:00:00 (ost. akt: 2018-11-13 18:12:09)

Autor zdjęcia: organizator

W piątek 16 listopada w cukierni Mufinka w Pieckach odbedą się Zaduszki Wiechertowskie. W przerwach czytania prozy i poezji E. Wiecherta wystąpi zespół WibramFon.

Ernst Wiechert przyszedł na świat 18 maja 1887 roku w leśniczówce Piersławek koło ówczesnego Sensburga. W latach 1898-1905 uczęszczał do gimnazjum w Królewcu, a potem do 1911 roku studiował na tamtejszym uniwersytecie. Studiował przyrodoznawstwo, filozofię, filologię angielską i niemiecką. Po studiach pracował jako nauczyciel gimnazjalny w Królewcu. Po wybuchu I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska. Walczył pod Verdun i dosłużył się stopnia oficerskiego.

Po wojnie nadal pracował jako nauczyciel w Królewcu, a w roku 1930 przeniósł się do Berlina. Po dojściu do władzy nazistów zrezygnował z pracy w szkolnictwie. Przeniósł się do Ambach koło jeziora Starnberger See w Bawarii i od tej pory żył z pisania. Należał do najpoczytniejszych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Zadebiutował powieścią „Die Flucht” („Ucieczka“) w 1916 roku. Sławę pisarską przyniosła mu jednak dopiero powieść „Die Magd des Jürgen Doskocil” z 1932 roku. Na wczesne utwory Wiecherta duży wpływ miała ideologia neopogańska, ale pod koniec dziesięciolecia pisarz wrócił do oficjalnej religijności protestanckiej. Dał on się poznać jako zawzięty krytyk cywilizacji i piewca tradycyjnej, hierarchicznej społeczności wiejskiej. Zmarł 24 sierpnia w Uerikon w Szwajcarii. W Niemczech niemal zupełnie zapomniany, w Polsce cieszy się dużą poczytnością. Głównie na terenie Warmii i Mazur. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w olsztyńskiej dzielnicy Jaroty.

Zaduszki odbędą się w piątek (16.11) w cukierni Mufinka w Pieckach. Początek spotkania o godz. 17.00.

(bio za Wikipedia)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages