Wtorek, 19 stycznia 2021. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Uczniowie z Dłużca świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

2019-11-22 09:02:29 (ost. akt: 2019-11-26 10:21:03)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Pieckach

Filialna Szkoła Podstawowa w Dłużcu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Do akcji przystąpiła także Filialna Szkoła Podstawowa w Dłużcu, która zorganizowała w ramach tego dnia ciekawe zajęcia przybliżające zapisy w Konwencji o prawach dzieci, tegorocznym hasłem przewodnim było dzieciństwo: ” dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Uczniowie oglądali interesujące filmy promujące Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, wspólnie bawili się przy piosenkach o tematyce prawa dziecka, dyskutowali na temat dzieciństwa jako jednym z najważniejszych etapów rozwoju człowieka, wykonali w grupach prace plastyczne nt. "Jak powinno wyglądać idealne dzieciństwo- dzieciństwo przyszłości?”.

Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi pamiętali o kolorze niebieskim, wykorzystanym w ubiorze, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, przyłączyli się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody ”Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka”.

Świętowaliśmy ten dzień razem!


Koordynator szkolny: Anna ZdanowskaPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: piecki

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages