Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Podziel się:

Podziel się:

KĄCIK CZYTELNICZY

KĄCIK CZYTELNICZY

Mając na uwadze niskie, ogólnopolskie wyniki dotyczące czytelnictwa oraz uwzględniając wnioski ze szkolnej ewaluacji wewnętrznej (z roku szk. 2015/16), w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach, zrodził się pomysł utworzenia Kącika czytelniczego dla uczniów naszej szkoły.
Celem projektu miała być spójność działań, zarówno biblioteki szkolnej, jak i nowo utworzonego miejsca, dotycząca wzrostu czytelnictwa w naszej szkole. Kącik ma być przedsionkiem do biblioteki, zachętą do jej odwiedzania, a jednocześnie alternatywą dla lubiących czytać. To tu, będą pojawiały się informacje o nowościach czytelniczych z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej, które może skuszą, bardziej oporne dzieci, do odwiedzenia szkolnej biblioteki (I piętro – Bryła C).
Kącik znajduje się na korytarzu , na parterze (Bryła A), jest udostępniony od połowy lutego 2017r. i każdy uczeń ma do niego bezpośredni dostęp.
By projekt mógł być zrealizowany skumulowano działania: dyrektor – nauczyciele – rodzice – środowisko lokalne. Najpierw dokonano wyboru miejsca, oszacowano koszt, sporządzono projekt regału na książki i foteli, a następnie przystąpiono do jego realizacji. Za pełnienie wolontariatu, w zakresie prowadzonych zajęć z języka polskiego dla cudzoziemców z Ukrainy – pracowników miejscowego zakładu produkcji mebli, pozyskano nieodpłatnie od w/w zakładu ECCO Meble, dwa fotele. W ramach środków własnych szkoły, odświeżono miejsce na kącik (odmalowano ściany i parapet okienny). Od rodzica ( Bogdan Kołpak) pozyskano nowy regał na książki i odświeżono stolik. Następnie ocieplono miejsce kwiatami, kolorowymi kartonikami, bibelotami, afiszami i sentencjami.
Uczniowie nie mogli doczekać się zakończenia prac, gdyż wszystko to działo się na ich oczach. Domowa sceneria kącika robi wrażenie przytulności i zachęca do sięgnięcia po książki rozłożone na wyciągnięcie ręki. Niekrępująca atmosfera pozwoli wielu uczniom, w czasie przerw lekcyjnych, zainteresować się nowymi książkami pozyskanymi z różnych domowych bibliotek.
Uczniowie mogą przynosić własne książki i wymieniać je z niektórymi książkami znajdującymi się w kąciku. Te książki są umieszczone w kolorowym kartonie. To tak zwane książki z drugiej ręki, albo z odzysku. Nie dajemy im pokryć się kurzem, dajemy im kolejne życie w nowym domu. Proszę! Zaadoptuj mnie – to hasło na kartonie do wymiany.
Sądzę, że kącik czytelniczy stanie się również przyjazny uczniom, którzy dojeżdżają do szkoły. Często są w niej bardzo wcześnie i potem czekają na odjazd do domu. Będzie to na pewno miejsce, w którym miło i pożytecznie spędzą czas.
Opracowanie:
Lucyna Załęska - Gabryszak
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły
Oceń artykuł:

(0)