Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Podziel się:

Podziel się:

„Droga do WOLNOŚCI” – apel z okazji Święta Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918r., po 123 latach zaborów.

Nasza szkoła jak zwykle przyłączyła się do celebracji tego wydarzenia.
Dopięty na ostatni guzik uroczysty apel, pod czujnym okiem pań: Moniki Mazur i Lidii Grzebisz-Śnieżko oraz z udziałem uczniów klasy II a gimnazjum i V b szkoły podstawowej, rozpoczął się około godziny 11. Wspaniale przygotowane parawany – dzieło pani Hanny Bazarewicz oraz rekwizyty zgromadzone przez aktorów i koordynatorki przedsięwzięcia wzbudziły zainteresowanie widzów i zachęciły do udziału w niesamowitej podróży. Razem ze strojami aktorów stanowiły urozmaicenie tego, co zaczęło dziać się na scenie.
Przedstawione zostały losy naszej ojczyzny od rozbiorów Polski i utraty niepodległości, przez pierwszą i drugą wojnę światową, aż po odzyskanie wolności. Pamiętano o najważniejszych datach i zasłużonych postaciach w historii naszego kraju. Nie zapomniano również o sztandarowych utworach polskich poetów, takich jak: „Moja Piosnka (II)” Norwida, „Elegia o chłopcu polskim” Baczyńskiego, czy bajka „Ptaszki w klatce” Krasickiego, które swoim przesłaniem poruszały, i jak się okazało podczas apelu, nadal poruszają serca Polaków. Rozbrzmiały również polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji „Pegaz” w Pieckach. Wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn naszego kraju -,,Mazurek Dąbrowskiego”. Jednak muzyczną wisienką na torcie było świetne wykonanie piosenki „Dziewczyna z granatem” przez Julię Giec oraz występ chóru z utworem „Niepodległa, niepokorna”. Nad doborem repertuaru i przygotowaniem wokalistek czuwała pani Katarzyna Mohr.
To była poruszająca, przepełniona emocjami podróż do przeszłości, przedstawiająca dzieje naszego państwa zapisane nie tylko w historii, ale również w sercu każdego prawdziwego Polaka.
Bogusława Ciskowska i Daria Korzep, klasa III D
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły
Oceń artykuł:

(0)