Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

#SzkołaPamięta

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pieckach wraz z nauczycielem historii i języka polskiego odwiedzili stare cmentarze w miejscu swego zamieszkania: w Krutyni i Krutyńskim Piecku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pieckach wraz z nauczycielem historii i języka polskiego odwiedzili stare cmentarze w miejscu swego zamieszkania: w Krutyni i Krutyńskim Piecku. Zapalili symboliczne światełko na znak pamięci o dawnych mieszkańcach miejscowości.
Na cmentarzu w Krutyni uczniowie odwiedzili byłych mieszkańców Krutyni, w tym grób nauczyciela krutyńskiej szkoły Pana Karla Tanskiego i jego żony Margarete. Karl Tanski uczył w miejscowej szkole na przełomie XIX i XX wieku. Następnie grób młodego żołnierza z 1938 roku, jak również zmarłego przed rokiem znanego pisarz i dziennikarza Pana Tadeusza Willana. Nauczyciele przedstawili uczniom historię cmentarza i spoczywających na nim mieszkańców.
Śródleśny cmentarz w Krutyńskim Piecku. Wśród mieszkańców wsi, którzy odnaleźli tu swoje ostatnie miejsce, spoczywają pierwsi gospodarze Herman Blaschke (1843-1912) wraz z żoną Auguste, którzy zostali uwiecznieni w jednej z opowieści Karola Małłka oraz 25-letni żołnierz, mieszkaniec wsi, który w 1944 roku zmarł w wyniku odniesionych ran.
Maria Grygo, Ewa Dulna
#SzkołaPamięta
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły oraz opublikowany na portalu Piecki: "#SzkołaPamięta" - uczniowie odwiedzili stare cmentarze
Oceń artykuł:

(0)