Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Podziel się:

Podziel się:

Uczniowie z Filialnej Szkoły Podstawowej w Dłużcu świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF


Dłużec, 20 listopada 2019 r.

Uczniowie z Filialnej Szkoły Podstawowej w Dłużcu
świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Filialna Szkoła Podstawowa w Dłużcu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30 rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także Filialna Szkoła Podstawowa w Dłużcu, która zorganizowała w ramach tego dnia:
* ciekawe zajęcia przybliżające zapisy w Konwencji o prawach dzieci, tegorocznym hasłem przewodnim było dzieciństwo: ” dla każdego dziecka, dzieciństwo”,
* uczniowie oglądali interesujące filmy promujące Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka,
* wspólnie bawili się przy piosenkach o tematyce- prawa dziecka,
* dyskutowali na temat dzieciństwa jako jednym z najważniejszych etapów rozwoju człowieka,
* wykonali w grupach prace plastyczne nt. Jak powinno wyglądać idealne dzieciństwo- dzieciństwo przyszłości?”.
Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi pamiętali o kolorze niebieskim, wykorzystanym w ubiorze, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, przyłączyli się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażowali się w globalne obchody ”Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka”.
Świętowaliśmy ten dzień razem!
Koordynator szkolny: Anna Zdanowska

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły oraz opublikowany na portalu Piecki: Uczniowie z Dłużca świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Oceń artykuł:

(0)